Konuşan Arabalar Test Aşamasında

Teknoloji geliştikçe her şey mümkün hale gelmektedir ve bunlarda biri de harika bir gelişme olan Arabaların bir birleriyle konuşma buluşudur. ABD’ nin Ann Arbor kentin de test edilmekte olan bu teknoloji gerçekten de ne kadar güzel bir gelişmedir.

Bu teknolojinin amacı, sürücülere her hangi bir kaza teşkil edecek durum da uyarı vererek kaza riskini azaltarak en aza indirmektir. Böyle bir teknolojiyi düşünerek faaliyete geçirmek düşünüldüğü zaman harika bir başarıdır ve herkes tarafından da takdir edilmelidir. 1 yıldır devam eden bu teknolojik buluşu da Ulaştırma Bakanlığı desteklemektedir. Elde edilecek bu sistem ile, araçlarda bulunan bazı güvenlik önlemlerinin de bu teknoloji ile değişebileceği ve bazı yasaların da bu yönde değişime uğrayacağı söylenmektedir.

Ulaşım Bakanı Ray Lahood, böyle bir teknolojinin gelişmesi oldukça önemlidir ve bu sayede de Amerikalı şöförler oldukça rahat ederek onlar için de tehlikeli durumla ortadan kalkabilecek, diyerek bu gelişmeye ne kadar destek verdiğini sözlerinden de anlamaktayız. Alkol tüketimi yüzünden yaşanan kazaların da bu teknoloji ile % 80 oranın da önüne geçilebileceği ve gerçek anlam da başarı sağlanacağı söylenmektedir. Bu teknolojiyi test etme amaçlı araçlarını kullanım için yollayan markalar arasında, Ford, Mercedes, Honda, Nissan, gibi araba modelleri bulunmaktadır. Şöförler, kaza durumu olan durumlarda bu cihazlar sayesinde ne yapmaları konusun da uyarılarak kazaların önüne geçilecektir.

konuşan araba teknolojisi

Otomotiv uzmanı Prof. David Baley, “ Bu teknolojinin zaman almadan kısa bir süre de araçlarda kullanılır hale gelmesi için, Ulaştırma Bakanlığının bu durumu zorunlu hale getirmek şarttır diye insanlar arasın da bun yayılırsa bu teknoloji daha çok ve daha az bir sürede yaygın olarak her araçta kullanılmaya başlanır” diyerek kısa süre de bu teknolojik cihazın her araçta bulunması gerektiğini açıkça belirtmektedir…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir