Köpek Fobisi

Korkuların altında genellikle ne yattığı bilinmez. Yani korkulara sebep olan etkeni  ve bu korkunun devam ettirilmesini sağlayan etken konusunda genellikle bilgi sahibi değiliz. Ama kokunun altında yatan duygunun kaygı bozukluğu olduğu bilinir. Kaygı bozukluğu kişinin varlığından, hayat bütünlüğünden kaygı duymasıdır. Kolaylıkla kişinin güvenliğini bozabilecek durumlar kaygıya neden olur. Köpekte kişinin güvenliğini bozmaya yatkın bir hayvan olarak ele alınır. Bu sayede fobi ortaya çıkmış olur. Köpek fobisi sorununun altında bazen kişinin olumsuz deneyimleri de yatabilir. Hasta yada saldırgan bir köpeğin saldırısına maruz kalma köpek fobisinin ortaya çıkmasında bir neden olabilir.

Sevgi, şefkat ve güven ortamından uzak yetişen kişilerde fobiler daha sık görülür. Anne ile yeterince bir sevgi bağı oluşturamayan kişilerde fobi ve kaygı bozuklukları  ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde de karşılaşılan olumsuz durumlar fobilerin ortaya çıkmasına neden olurlar.

Köpek korkusu olan bir kişi durumunun farkındaysa, köpek gördüğü zaman ciddi bir kaygı atağı geçirmiyorsa yada kişinin evden çıkmasına engel değilse, sadece köpeklere yaklaşmaktan korkuyorsa kişinin kendi kendine yapabileceği şeyler olabilir. Köpekten korkmasının nedeni köpeğin kendisi değil de kendi içindeki kaygıdan dolayı olduğunu bilmeli ve köpeğe zarar vermediği müddetçe köpeğin herhangi bir zararının olmayacağını kendine öğretebilir. Kendini bu konuda ikna ederek adım adım köpeklerle iletişim kurmayı başarabilir. Fobi  kendi kendini besleyerek fobiyi arttırma eylemine de sahiptir. Köpek fobisi olan kişinin zaman içerisinde bu fobinin azalacağına artması da gözlenebilir. Kişinin günlük hayatını engelleyecek düzeye ulaşabilir. Bu fobi kişiyi evden çıkamayacak hale de getirebilir. Böyle durumlarda mutlaka bir psikiyatrdan yardım alınması gerekir.

köpek fobisi

Köpek daha hareketli ve kimi zamanda saldırgan olduğundan dolayı daha çok gözlenen bir fobidir. Köpek korkusuna neden olan etken aslında köpeğin kendisi değildir. İçinde oluşturduğu korkudur. Bu korku kişiye köpeği farklı olarak gösterir. Kişiyi evden çıkarmaya bile engel teşkil ettiğinden dolayı bu fobiden kurtulmak gerekir. Kişini sosyal yaşantısını etkileyen boyutlarda bir korku olması kişinin psikolojisini etkilediği gibi onu sosyal hayatından alıkoyar. Bu gibi ciddi boyutlarda olan köpek fobisi tedavi edilmelidir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir