Köpeklerde Diş Problemleri

Köpeklerde diş çürümesi tıpkı insanlarda olduğu gibi belli problemler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Anatomik bozukluklar yada bakteriyel problemler sonucunda köpeklerin dişlerinde çürümeler meydana gelir. Diş eti aralarında, diş dibinde oluşan bakteriler sonucunda bu bakteriler diş köküne kadar girerek dişte çürümelere neden olmaktadır. Dişlerde plak sonucunda da diş problemleri ortaya çıkar ve diş çürümeleri meydana gelebilir. Eğer bu diş çürümeleri zamanında tedavi edilmezse dişlerde kayıplar meydana gelir. Dişlerin çekilmesi gerekebilir.

Bazı köpek diş eti hastalıklarına daha yatkın olurlar. Bu nedenle köpek sahipleri köpeklerin dişlerini rutin olarak haftada dört kere kontrol etmeleri gerekir. Ve macun şeklinde sürülen jeller yardımı ile köpeklerinin diş temizliğini sağlayabilirler.

Köpeklerin diş bakımları da tıpkı insanlarda olduğu gibi yemekten sonra yaklaşık olarak 40 dakika sonra ağız bakımları yapılmaları gerekir. Köpeklerinde küçük yaşlardan itibaren diş fırçalamaları konusunda alıştırılmaları gerekir. Mama kalıntıları her yemekten sonra temizlenmelidir. Köpekler için de kullanılan pek çok fırça bulunmaktadır. Ama en çok tercih edilen fırça parmağa geçirilen parmak fırçalardır. Bu fırçalar macun kullanarak yada macunsuz olarak köpeklerin dişlerinin temizliğinde kullanılabilir.

Köpeklerde bazı ırklarda düşmemiş süt dişleri görülebilmektedir. Ergin dişler çıkınca süt dişleri düşer. Ama süt dişlerinin düşmemesi bir problemdir. Kullanılan antibiyotik kalıntıları buna neden olabilir. Süt dişlerini kalması sorunlara yol açabilir. Diş kemiklerinde sorunlara neden olur. Ağızda koku yapar. Diş eti problemleri daha fazla gelişir. Hayvanın dişinde ağrıların oluşmasına da neden olabilir.

köpeklerde diş probleriKöpeklerde diş eti iltihabı dental problemin ilerlemiş olmasından kaynaklanır. %80 dental problem oluşursa diş etinde iltihaplar oluşur. Köpek sahipleri köpeklerinin dişlerini düzenli olarak fırçalamalıdırlar. Bunun dışında beslenme seçimi de önemlidir. Profesyonel kuru mama yiyen köpekler ağızdaki dişlerinin fırçalanması gerekir. Yumuşak gıdalarla besleniliyorsa o zaman dental problem olma olasılığı çok yüksektir. Diş aralarında bakteriler oluşur. Buna bağlı olarak da diş eti iltihabı meydana gelir. Antibiyotik ile dental enfeksiyon bitirilmelidir. 4 gün sonra ise ağızda uygun dental temizlik yapılmalıdır. Diş etinin rahatlatılması gerekir. Kurtarılamayan dişlerin de çekilmesi gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir