Korktuğunuz Başınıza Mı Geliyor ?

Emerson’un ortaya koyduğu bir fikir üzerinden konuya giriş yapalım. Emerson’a göre; insanlar gün içerisinde neyi düşünürlerse yaşamaya düşündükleri kadar yaklaşırlar. O ruh hali içine kapılırlar. Bunun yanı sıra da düşüncelerinizi gazetelerde yer alan köşe yazılarına veya sabah karşımıza çıkan radyo programlarına bırakırsak ise zihnimizin denetimini kaybederiz. 

Evet yazının başında Emerson’un görüşlerinden bahsettik. Bu konuyu Secret kitabındaki gibi bir görüşle ele almayacağız. Sadece insanın kendi zihnini yönetmesi açısından ele alacağız. Gerçekten de dış görüşleri artık düşünmeden alır olduk. Haberlerde duyduğumuz görüşleri, gazetelerde okuduğumuz köşe yazılarını kendi düşüncelerimiz gibi düşünmeden benimsemeye başladık. Çünkü çok ama çok üşeniyoruz. Bu üşengeçliğin yanı sıra bir fikrimizin ve görüşümüzün olmasını sosyal hayatta zor durumda kalmamak için bunlara sahip olmamız gerektiğini biliyoruz. Tam burada da devreye bir grup insanı seçmek giriyor. Bir grup köşe yazarı, politikacı, vs. bularak sosyal medya aracılığı ile takip edip görüşlerini pazarlıyoruz.

 

Konudan çok fazla kaymadan toplamak istiyorum. Tüm bunların sonucunda bizim metaprogramımız ya da hayata bakış açımız değişiyor. Kimlik sorunu yaşıyoruz. Bir insan nasıl düşünürse onun olmasını bekler. Sürekli terfi almayacağınızı düşünmeniz demek bunu beyninizde tutmak demek değildir. Siz bu fikrinizi gün içerisinde defalarca dışa vurursunuz. Belki bunun farkında dahi olmazsınız. Ama ne düşünürseniz onu yaşarsınız.

düşünce

Hayata nasıl baktığınız ve aklınızdan geçenler sizler için çok önemli konulardır. Bunu ağzınızdan çıkmadan dahi yansıtabilirsiniz. İnsan beyni wifi gibidir. Belirli bir alan içerisinde kendisini diğer kişilere açabilir. Bu çok sık gerçekleşmez. Sadece çok ciddi iletişim kurduğunuz insanlarda gerçekleşir. Tüm bunlar etkileşimdir. Sizin beyninizdeki düşünceleriniz nasılsa beyniniz dışarısı ile yapacağı etkileşimlerde durmadan bu düşünceleri vurgulayacaktır. Tüm bunlarda korkulanın başa gelmesi olarak adlandırılır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir