Kronik Yorgunluk Nedir? İnsanlar Neden Yorgun Düşer?

kronik-yorgunlukKonu başlığımız her ne kadar garip gelse de, bir çok kişi farkında dahi olmadan kronik yorgunluk gibi bir sorun ile karşı karşıyadır. Kendilerini dahi şaşırtan seviyede en ufak şeylerde yorulabilirler. Daha önce yaptıkları bir çok işi, şimdi aşırı yorgunluktan yapmak istemeyebilirler. Üstelik, kronik yorgunluk sorunu yüzünden; özel hayatlarından, iş hayatlarına kadar hemen her alanda da zorluk çeker, hatta başarısız dahi olabilirler.

Bu bağlamda, kronik yorgunluk nedir? İnsanlar neden yorgun düşer? Gibi sorulara cevap vermek, sizleri bu konuda bilgilendirmek adına BilgeKalemi olarak ufak bir derleme sağladık. Aşağıda ki bilgiler dahilinde, sizlerde yorgunluk konusunda biraz daha bilgi sahibi olabilir, bu konuda daha dikkatli hareket edebilirsiniz. Ayrıca, maddeler halinde gideceğimiz için; neden yorulduğunuzu ve sebebinin net olarak ne olduğunu da öğrenme şansınız olabilir.

İnsanlar Neden Yorulur? Siz Neden Yorgunsunuz?

 • Stres altında olduğunuz için yorulabilirsiniz,
 • Diyet yaptığınız için yorulabilirsiniz,
 • Yoğun bir iş hayatı ya da gündelik yaşam sizi yormuş olabilir,
 • Herhangi bir ilaç kullanımı sizi yorabilir,
 • Vücudunuza spor ve benzeri unsurlar da çok yükleniyor olabilirsiniz,
 • Herhangi bir aktivite yapmamanıza rağmen kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

Evet, siz neden yoruldunuz? Öncelikle bu maddelerden birini kendinize seçiniz. Ya da, size göre farklı bir neden var ise; onu not alınız.

Yorulmaların Gerçek Sebepleri ve Yapılması Gerekenler

 1. Stres altında olmak tamamen size bağlı durumdur. Bu bağlamda, stres anlarını kontrol etmek ile ilgili çalışmalar yorulmanızı önleyebilir,
 2. Diyet yapmak, bilinçsiz ve aniden kilo kayıpları yüzünden yorgunluk oluşturur. Bu nedenle, diyet yapmadan önce mutlaka bir diyetisyene başvurmalısınız.
 3. İş hayatınızda ki en büyük yoğunluk nedeni düzensizliktir. Bu nedenle, zamanı iyi kullanmanız ve iş hayatınızda planlı hareket etmeniz size ciddi oranda fayda sağlayacaktır.
 4. Kullandığınız ilaçlar yorgun olmanıza neden oluyor ise, ilaç kullanım oranı ve düzeni hakkında doktorunuz ile görüşünüz.
 5. Spor ve egzersiz her ne kadar faydalı olsa da, vücuda asla yüklenmemeden uzman kontrolü ve desteği altında yapılmalıdır.

Unutmayın, yorulmak tamamen size bağlıdır ve çözümü de gene sizdedir. Eğer, tamamen psikolojik ve duygusal bir durum ise de bu konuda uzman destek alabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir