Kryptos Nedir?

CIA Kryptos KitabesiKryptos, CIA kuruluşunun ABD’de yer alan merkezinin behçesine konulmuş bir kitabedir.Peki bu kitabenin özelliği nedir?

Kryptos 3 Kasım 1990 tarihinde o dönemin CIA başkanı William Webster’ın emriyle yaptırılmıştır.Kitabeyi yapan kişi ise CIA’de çalışan şifre uzmanı Ed Scheidt ve eseri yapan heykeltraş Jim Sanborn‘dur.

Kitabe 4 ana bölümden oluşmaktadır.Şu ana kadar ilk 3 bölümü çözümlenmiş olsa da final bölümü daha çözülememiştir.Kitabe 867 harften oluşmaktadır.

Şifreyi birçok şifre uzmanı çözmeye çalışmaktadır.Özellikle son yıllardaki sembol ve şifreler üzerine yazılan kitaplardan sonra birçok kişi şifre çözme uğraşına girmiş ve zamanın önemli uzmanları büyük bir zamanını bu kitabeye ayırmaktadır.

Kitabenin içerdiği harfler şu şekildedir;

kryptos kitabesinde yazanlar

 

1. Bölümün Çözümü

BETWEEN SUBTLE SHADING AND THE ABSENCE OF LIGHT LIES THE NUANCE OF IQLUSION

2. Bölümün Çözümü

IT WAS TOTALLY INVISIBLE HOWS THAT POSSIBLE ? THEY USED THE EARTHS MAGNETIC FIELD X THE INFORMATION WAS GATHERED AND TRANSMITTED UNDERGRUUND TO AN UNKNOWN LOCATION X DOES LANGLEY KNOW ABOUT THIS ? THEY SHOULD ITS BURIED OUT THERE SOMEWHERE X WHO KNOWS THE EXACT LOCATION ? ONLY WW THIS WAS HIS LAST MESSAGE X THIRTY EIGHT DEGREES FIFTY SEVEN MINUTES SIX POINT FIVE SECONDS NORTH SEVENTY SEVEN DEGREES EIGHT MINUTES FORTY FOUR SECONDS WEST X LAYER TWO

3. Bölümün Çözümü

SLOWLY DESPARATLY SLOWLY THE REMAINS OF PASSAGE DEBRIS THAT ENCUMBERED THE LOWER PART OF THE DOORWAY WAS REMOVED WITH TREMBLING HANDS I MADE A TINY BREACH IN THE UPPER LEFT HAND CORNER AND THEN WIDENING THE HOLE A LITTLE I INSERTED THE CANDLE AND PEERED IN THE HOT AIR ESCAPING FROM THE CHAMBER CAUSED THE FLAME TO FLICKER BUT PRESENTLY DETAILS OF THE ROOM WITHIN EMERGED FROM THE MIST X CAN YOU SEE ANYTHING Q ?

4. Bölüm şuan için çözülememiştir.Yahoo! Group şifreyi sahip olduğu 2000 elemanı ile çözmeye çalışmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir