Kuru Meyvelerin Faydaları

Dut kurusu vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Kalsiyum, demir, B1, B2 ve bir miktarda C vitamini içermektedir. Lenf dolaşımını düzene sokmaktadır. Kuru dut vücutta oluşan ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır. Kuru dut diyabetik etkisi sebebiyle iyi bir idrar söktürücüdür. Aynı zamanda cilt yaşlanmasını geciktirici etkiye sahiptir. Cilt sağlığı açısından son derece önemlidir. Akciğerlerin temizlenmesi ve öksürüğün azalmasında etkilidir. Bir avuç kuru dut, bir porsiyon meyve ile eşdeğerdir. Yüksek şeker oranı sebebiyle diyabet hastaları için bir avuçtan fazla kuru dut önerilmez.

dut kurusu

Kuru incir kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. Kemik sağlığı ve diş hastalıkları için oldukça koruyucu bir etkiye sahiptir. Lif oranı sayesinde bağırsaklarda gelişebilecek kansere ve kabızlığa karşı etkilidir. Güçlü antioksidan etkisi sayesinde kansere karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Günde 2 adet orta boy kuru incir tüketimi uygundur. Yüksek şeker oranı sebebiyle şeker hastaları kuru incir tüketmemelidirler.

kuru incir

Kuru kayısı potasyum, kalsiyum, magnezyum ve A vitamini yönünden zengindir. Kuru kayısı potasyum içeriği sayesinde kan basıncının ayarlanması, kalp atışlarının dengelenmesi ve kasların kasılıp gevşemesine yardımcı olur. Vücuttaki sodyum potasyum dengesini sağlar. Böylece vücutta gelişebilecek ödem problemlerini önlemiş olur. A vitamini açısından zengindir. Kuru kayısı akciğer kanseri, kalp hastalıkları ve kataraktın önlenmesine yardımcı olur. A vitamini sayesinde akne gibi hastalıkların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Doğal lif yani posa açısından zengindir. Bu sayede bağırsakları koruyucu ve bağırsak florasını düzenleyici etkiye sahiptir. Kuru kayısı özellikle tatlı ihtiyacının arttığı dönemde fazladan yağ  ve şeker ihtiyacının önüne geçerek bunları düzenleyici etkiye sahiptir. Emzirme dönemindeki anneler günde 2-3 kase kayısı hoşafı tükettiğinde anne sütünün kalitesi ve yoğunluğu artar.

kuru kayısı

Kuru erik B1, B2, B3, B6, A ve E vitaminleri açısından zengindir. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Kuru erik yüksek potasyum içeriği sayesinde kalp sağlığı için etkili bir besindir. Magnezyum içeriği sayesinde metabolizmanın hızlı çalışması için faydalı olur. Yüksek posa sebebi ile bağırsak florasının düzenlenmesi ve iyileştirilmesi için faydalıdır. Kuru erik, hipertansiyon, karaciğer rahatsızlıkları ve romatizmanın önlenmesinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda regl düzenlenmesinde de yardımcı olur. Kansere ve yaşlanmaya karşı etkilidir.

kuru erik

Kuru elma metabolizmayı düzenleyici etkiye sahiptir. Nefes darlığı, astım ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bağırsak hareketlerini arttırıcı ve floranın düzenlenmesine yönelik olumlu etkileri vardır. Böbrek rahatsızlıklarına karşı yardımcı bir besindir. Kalsiyum, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Karaciğer yağlanması, diyabet ve migren hastalıklarında yardımcı olur.

kuru elma

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir