Kuru Meyvelerin Vücuda Faydaları

Kuru meyveler, yaş meyvelerin % 80-95 oranındaki su miktarlarının % 10-20’lere düşürülmesi ile elde edilmektedir. Bu işlem sonrasında C vitamini haricinde diğer vitamin ve minerallerde herhangi bir kayıp söz konusu değildir. Kuru meyveler yüksek vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Yüksek lif yani posa miktarı ile de vücudumuza giren serbest radikaller dediğimiz kanser yapıcı maddelere karşı önleyici olarak da rol alırlar. Kuru meyveler A vitamini, B grubu vitaminleri, bir miktar C vitamini, E vitamini içeriri. Ayrıca potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir açısından da zengin birer  kaynaktırlar. Kuru meyveler, diyabet, insülin direnci, grip ve de böbrek hastalıklarının önlenmesinde tedavisinde etkin rol oynamaktadırlar. Bağırsak florasının düzenlenmesi, stresin azaltılması ve bağışıklığın güçlenmesinde önemli rol oynarlar. Aynı zamanda kan ve vücut yağlarını azaltılmasında da önemli rol oynarlar. Bu sayede obezite tedavisi ve kilo kontrolünde önemli rol oynamaktadırlar.

kuru meyve

Kuru meyveler özellikle sık seyahat edenler, çalışanlar ve dışarıda çok vakit geçiren insanlar için son derece önemli bir ara öğündür. Özellikle zayıflamak için diyet yapan kişiler, kuru meyveleri az yağlı süt, yarım yağlı yoğurt, faydalı yağlar içeren fındık, ceviz ve madem ile tüketmeleri oldukça fayda sağlamaktadır. Kuru meyveler günde iki porsiyonu aşmayacak şekilde tüketildiğinde her bir üründen maksimum derecede fayda sağlanır. Çok fazla tüketildiği zaman kan şekerini yükseltir. Bu durumda olumsuz etki yaratmış olur. Kuru meyvelerin her bir çeşidi farklı özelliklere yani faydalara sahiptir. Bu açıdan çeşitlendirerek kuru meyvelerin tüketimi sağlanmalıdır. Her bir kuru meyveden maksimum derecede fayda sağlamak için eşit miktarlarda tüketmekte fayda vardır.

Kuru meyveler kilo alımına sebep olur. Yaş meyvelere göre enerji miktarı çok daha fazla olduğundan dolayı doğru şekilde tüketilmesi çok önemlidir. Günde 4-5 kuru kayısı veya bir avuç kuru dut tüketimi, kilo alımına neden olmaz. Bu önerilen miktarlardan daha fazla tüketilirse kilo alımına sebep olur. Ve kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Kuru meyveler asla tek başına tüketilmemelidir. Kuru meyveleri yağlı tohumlarla yada protein kaynağı besinlerle tüketmek faydalı olur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir