Kuzey Kutbunda Yaşam

Dünya’nın eksenine baktığımızda kuzey kısımda kalan bölgeye verilen isim Kuzey Kutbudur. İnsanların aklına Kuzey Kutbu’nda yaşamın nasıl olduğu ve ne gibi doğa şartlarının bulunduğu gelmektedir. Biz de Kuzey Kutbu’nun sahip olduğu beli başlı temel özellikleri ve insanların yaşayabileceği zorlukları sizlere sunuyoruz.

Kuzey Kutbu Nerededir? – Güney Kutbu Nerededir?

Öncelikle Güney Kutbu ile Kuzey Kutbu arasındaki konum farkını iyi yapmak gerekir. Antarktika kıtası içerisinde yer alan Güney Kutbudur. Kuzey Buz Denizi merkezinde yer alan ise Kuzey Kutbudur.

kuzey kutbu

Kuzey Kutbu içerisinde bir kara parçası bulunmamaktadır. Bu da yaşanılması bir yer olmasını çok zorlaştırıyor. Bunun yanında sadece buz parçaları bulunmaktadır. Tabi bu buz parçaları hemen hemen kara kadar güçlü kalın buz parçalarıdır. Fakat yine de Kuzey Kutbunda yerleşim veya konaklama imkanını imkansıza yakın kılar.

Her yerin kendine özgü zaman çizelgeleri bulunmaktadır. Ülkelerin ve bölgelerin kendilerine özgü zaman dilimleri olurken Kuzey Kutbunda böyle bir şey bulunmamaktadır. Kuzey Kutbunda zaman dilimleri birleştiğinden dolayı böyle bir durum söz konusu değildir. 365 gün içerisinde 1 gün boylam hatlarını takip eder güneş.

Sonuç olarak; Kuzey Kutbunda hali hazırda yaşayan insan topluluğu bulunmamaktadır. Kuzey Kutbu kendine özgü bir zaman dilimine de sahip bulunmamaktadır. 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir