Lazer Topları Artık Oyunlarla Sınırlı Kalmıyor!

Lazer topu dediğimiz vakit, bir çoğumuzun aklına oyunlar gelir. Zira, lazer toplarını sadece oyunlar ve bilim kurgu konulu filmlerde gördük. Nitekim, bir çoğumuz için oyunlarda ki lazer topları oldukça zevkli bir seçenek olmakta idi. Lakin, bu durum artık bir hayli değişiyor.

Çünkü, lazer toplarını gerçek hayatta görmek mümkün olacak. Nitekim, Amerika Birleşik Devletleri’nin Hava ve Deniz Kuvvetleri lazer toplanı gerçek hayata uyarlıyor. Sıvı ısıtmalı olarak üretilecek lazerler genelde savaş uçakları içerisinde kullanılmak için hazırlanıyor. Bu teknolojinin bulunduğu uçaklar, sahip oldukları lazer sayesinde; yerden gelen herhangi bir füze ve benzeri hedefe karşı kendini koruyabilecek, var olan tehlikeyi yok edebilecek. DARPA tarafından hazırlanmakta olan proje, yapılan açıklamalara göre 2014 tarihine girdiğimiz de denenmeye yani testlerinin yapılmasına başlanacak. Aslında, daha önceleri de Boeing YAL-1 adlı lazer projesi yapılmış idi. Nitekim, bir hayli başarılı ve verimli bir proje olmuş idi. Şimdi ise, bu projenin daha kapsamlı bir hale gelmesi, çok daha özel bir yapı içerisin de lazer sisteminin kullanılmasını sağlayacak.

Tabii, bu durum Amerika’nın uçak gücünü daha doğrusu hava kuvvetleri gücünü de bir hayli artıracak. Nitekim, bir çok uçak için en büyük tehlike, karadan gelecek olan güdümlü füzeler olmakta idi. Bir çok uçak, bu füzeler sayesinde düşürülmüştür. Eğer, bu teknoloji tam anlamı ile kullanılmaya başlanır ise; uçakların çok daha rahat ve güvenli bir biçimde hareket etmesi, saldırması mümkün hale gelecek. Aslında, DARPA ile birlikte General Atomics tarafından yapılmış olan bilgilendirmeler, bu sistemin fabrika çalışmalarının 2012 tarihinde tamamlanmış olduğunu gösteriyor. 2013 yılı ise, var olan teknolojinin entegre edilmesi, 2014 ise; dediğimiz gibi, ilk testlerin yapılması ile geçecek.

BilgeKalemi.com olarak; bir çok teknoloji ve bilim alanında ki gelişmede olduğu gibi, lazer teknolojisi ile ilgili gelişmeleri de gene sizler için takip ederek, herhangi bir gelişme olması durumunda sitemiz üzerinden paylaşacağız. Sizler de sitemiz üzerinden bu teknoloji hakkında ki gelişmeleri güncel olarak takip edebilirsiniz.

lazer-ucak

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir