Lebensreform Nedir?

Toplumsal bir hareket olan Lebensreform kelime anlamı olarak “yaşam yeniliği” anlamına gelmektedir.Sonrasında hippi tarzına dönüşmeye başlamıştır.Günümüzde ise “doğal yaşam” olarak lanse edilmektedir.

Ortaya koyduğu şartlar doğrultusunda sağlığı önemli bir şart olarak koşsa da ortaya koyduğu doğal yaşam prensiplerinin tamamı hayata geçirilecek türden değildir.Sağlık açısından tütün, içki ve uyuşturucu maddelere karşı çıkarak sağlıklı, iyi ve doğal yani organik besinleri tavsiye eden bir düşüncededir.Yaşam tarzı açısından da doğal yaşamı benimsemiştir.Yani elbise giymeden nudizm akımı doğrultusunda doğal bir hayatı yaşamayı istemektedir.

Teknoloji ve sanayileşmenin karşısına çıkarak bununla çatışan ve doğal yaşam ile içiçe olmayı hedefleyen düşünceye sahip insanların kentlerden kaçarak doğa içerisinde organik yaşam şartlarında hayatını devam ettirmeyi amaçlamıştır.

Bu düşünce doğrultusunda özellikle Almanya’da birçok aktivite yapılarak doğal yaşama yakın ortamlar oluşturulmaya çalışıldı ve gençler nudizm doğrultusunda davranarak doğallığa vurgu yapmak istese de cinsel istekler bu düşüncenin gerçekten doğal olma mantığına ters düşmüştür.

Yani ilkel kabilelerde çıplak dolaşmak onlar tarafından doğal olarak algılansa da kentleşmiş ve yerleşik toplumlarda bu tutum cinsel istekler doğrultusunda oluşturularak yapay bir doğal olma çabasının ötesine geçememiştir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir