LSD Madde Nedir ?

LSD dediğimiz madde bir uyuşturucu çeşididir. LSD maddesinin açılımı lizerjik asit dietilamididir. Halk dilinde asit olarak bilinir.

Halüsinojen bir maddedir ve doktorlara göre bağımlılık yapan maddeler değildir. Bu maddenin etkileri içinde halüsinasyon en belirgin belirtisidir. Kullanan insanın ruh haline göre değişiklik gösterebilir mutlu biri kullanırsa kendisini en mutlu olduğu yerlerde, insanlar mutlu olduğu anlara tekrar gidebilir hatta kendisini cennette bile sanabilir. Aslında bu maddenin temel mantığı insanı hayaller dünyasına götürmesidir.

Örneğin kullandıktan sonra uçuyor olabilir, öteki tarafa gitmiş olabilir, eski anılarınızı tekrar yaşıyor olabilirsiniz hatta düşündüğünüz insanlar o an zihninizle etkileşim içinde olduğunuz insanlar sizi de hissedebilirler. Ağızdan alınan bu madde doz olarak kullanılır. Kağıt parça asit olarak da satılabilir.

LSD madde

LSD Kullanıldığında Meydana Gelenler

LSD kullanıldığında göz bebekler büyür, kan akışı hızlanır, kan basıncı artar ve vücut ısında artma, ağız kuruluğu, titreme terleme meydana gelir. Kalıtım özelliklerimizi taşıyan kromozomlarımıza , beynimize zarar veren bu madde fiziksel olarak görülse de LSD kullanımını daha önce belirlenemeyen ve önemli olan bir çıldırma riskiyle bahsedilmektedir. Beyinde bıraktığı ölümcül hasarlar da göz önüne alınmalıdır. Bu madde daha çok psikolojiktir. LSD maddeyi kullanıp geriye dönük hayaller kuran insanlar da hala hafife alınmayacak kadar kötü sonuçlar görülüyor. Bu maddeyi kullanan insanlar garip davranış sergilemeye başlamışlardır ve uçaklardan, binalardan atlayıp uçabileceklerini sanmaktadırlar. Kör olana dek güneşe bakabilirler, gözleri fırlayabilir, cinayet işleyebilir, cinsel açıdan rahat olabilirler. Çok çok az miktarda kullanımı insanın bilincinin kaybolmasına neden olabilir.

LSD Özellikleri

Albert Hoffman tarafından 1943 yılında bulunmuştur. Bu madde gerekli şartlarda yani ışık ve nemden uzak bir ortamda muhafaza edilirse uzun yıllar bozulmadan kalabilir. Mor ötesi ışınlara ve sıvı içerisinde ki  klora karşı duyarlı bir maddedir. Saf halindeyken kokusuz, renksiz ve acı tatlarına sahiptir. LSD genellikle şeker küpünün üstünde,  jelatin üzerinde ağız yoluyla alınır vücuda. Albert Hoffman’ın bir günlüğünde bu maddeyi aldığında kendisinde meydana gelen değişikleri, etkileri defterine saat saat dakika dakika not etmiştir. Etkisi yaklaşık 1 gün sürmektedir.

Psikotrop madde hakkında bilgi almak istiyorsanız; Psikotrop madde nedir ? makalesini okuyabilirsiniz. LSD

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir