Lyon’da Gezilmesi Gereken Yerler

Lyon, Fransa’nın en önemli şehirlerinden biridir. Lyon’a gelen kişiler burada konaklamak için pek çok alternatif bulabilirler. Lüks otellerden hostellere kadar pek çok seçenek mevcuttur. Eski kent bölgesi Lyon’un konaklamak için en ideal bölgesidir. Aynı zamanda butik otel yada ev kiralama seçenekleri de vardır. Otellerin yoğun olarak bulunduğu bir diğer bölge ise Lyon tren garı çevresidir. Bu bölgedeki konaklama fiyatları değişiklik göstermektedir.

lyon şehri

Lyon şehri, yürüyerek gezilebilen güzel bir şehirdir. Lyon’da eski şehir bölgesi ve Sen Nehri görülmeye değer yerler arasında yer alır. Sen ve Ren Nehirleri arasında özellikle de Nisan ve Ekim aylarında bot turlarına çıkmak mümkündür. Nehir üstünde çok renkli köprüler de vardır. Buralarda görülmeye değer yerler. Notre Dame Bazilikası, St Jean Katedrali, St İrenee Kilisesi Lyon’da görülmesi gereken dini yapılar arasında yer almaktadır. Bunların dışında Lyon’da gezilip görülmesi gereken pek çok müze de yer almaktadır. Güzel Sanatlar Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi, Lyon Uluslararası Kukla Müzesi bunlardan bazılarıdır. Bunların dışında Lyon kültürel yaratıcılık ve yenilik kenti olarak anılmaktadır. Müzik, dans, tiyatro, festivaller, sergiler ve diğer kültürel etkinliklerin oldukça yoğun yaşandığı yerlerden biridir.  Bunlar kent kültürünün önemli unsurları arasında yer almaktadır. Lyon’da caddede gezerken çok sık müzisyenlere, sokakta gösteri yapan kişilere rastlamak mümkün. Kent merkezinde yer alan Lyon Ulusal Opera Binası 1993 yılında kurulmuştur. En görkemli tiyatro mimarilerinden biridir. Opera dışında caz, senfoni ve dünya müziği konserleri de düzenlenmektedir.

Lyon International Puppet Museum

Lyon’da en önemli spor futboldur. Yüzme havuzu, buz pateni alanı, jimnastik salonları gibi çok sayıda spor merkezleri vardır. Lyon’un en önemli unsurları antikaları, ipek eşyalarıdır. Antika ile ilgilenen kişilerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir.

Lyon gastronomi başkentidir. Bu sebeple mutfak kültürleri çok gelişmiştir. Özellikle eski şehir bölgesinde yer alan buçon adlı restoranlarda yöresel tatları keşfedebilirsiniz. Domuz eti ürünleri mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Lyon salatası da oldukça popülerdir. Domuz eti yemeyenler için de çeşitli alternatifler vardır. Kızartılmış ördek yağı, balık tereyağ ve irmikle yapılan yöresel yemekleri vardır. Siyah puding de yenebilir.

Lyon hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, “Lyon Şehri Hakkında Bilgiler” isimli makaleyi de okuyabilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir