Mahya Nedir ?

Mahya, özellikle Ramazan aylarında iki minare arasına gerilen iplere yağlı lamba veya ampul takılarak oluşturulan yazı veya resim sanatına verilen isimdir. Mahya nedir ? sorusunun cevabını verdikten sonra mahya hakkında diğer temel konulara geçelim.

Mahyanın geçmişten günümüze önemi azalmış olsa da hala günümüzde mahya sanatı yaşatılmaktadır. Mahya sanatında günümüze yaklaştıkça bazı değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimlerin başında kullanılan malzeme gelmektedir. Eskiden ışıklandırma olarak yağlı lambalar kullanılırken şimdilerde elektrikli ampuller kullanılmaktadır.

Mahyanın yapılabilmesi için caminin en az iki tane minareye sahip olması gerekir. Bu sayede iki minare arasına gerilen ipe uygulanan ışık çalışması ile tamamlanır. Ramazan aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan mahyanın görüntüsü insanların bakışlarında değer kazanır. İhtişamlı minarelerin arasında yaşatılan mahya ile insanlar ramazan boyunca ramazanı eskiden olduğu gibi iyi bir şekilde hissetmesi ve yaşaması sağlanmaktadır.

Mahya sanatının ustalığı da önemli bir husustur. Günümüzde çok fazla mahya ustası yetişmese de az sayıda olan mahya ustası elinden geleni yapıyor. Tabi ki bu geleneğin devam etmesi için yeni ustaların çıkması da şart. Mahya ustalığı hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Mahya sanatı içerisinde oluşturulan yazılar ramazan ayı boyunca insanları iyiye ve doğruya sevk edecek önemli sözlerden oluşur. Bununla birlikte insanlara dirayet, güç ve azim katacak sözlere de yer verilmektedir.

Mahya resimleri ve mahya örnekleri insanların çok fazla dikkatini çeken internet araştırmalarındandır. Onların da mahya sanatı ile ilgilenmek ve uğraşmak isteyenler için ayrı bir yeri vardır.

Led mahyalar en yeni mahya sanatı türlerinden biridir. Led aydınlatma teknolojisi sayesinde yapılır. Fakat yenilik devam ettikçe mahyanın tadının kaçtığı da ortadadır. İnşallah mahya ile daha nice ramazanlar geçiririz.

Mahya Örnekleri

Geçmişten günümüze gelen mahya sanatı üzerine birçok örnek bulunmaktadır. Her yıl ramazan ayında minareler arasına gerilen ipe dizilen aydınlatmalar sayesinde yazılan yazıya denen mahya, her sene farklı bir yazı ve telkin ile karşımıza çıkmıştır.

Mahya örneklerine baktığımızda eskiden günümüze kadar birçok sözün yanında bir de görseller görmekteyiz. Ayrıca sözlerin arasında gerçekten şaşıracağınız sözler de mevcut. Mahya sanatının günümüze kadar gelmesindeki en önemli neden ise ramazan ayının ülkemizde gerçekten hasretle beklenmesi ve birçok yerinde güzel bir şekilde yaşatılmasıdır. Bu sayede de mahya sanatı geçmişten günümüze gelmiştir.

Mahya örneklerini galeri şeklinde sizlere sunuyoruz;

 

Mahya Yüksekliği Nedir?

Mahya sanatı uzun yıllardır yapılan bir sanat olmasına karşın günümüzde mahya ustası çok fazla yetişmemeye başladı. Bu sanatın ölmemesi için az sayıda usta elinden geleni yaparak yeni ustalar yetiştirmeye çalışıyor. Tabi ki ramazan haricinde de kullanılmaması mahya ustalığına olan rağbeti düşürüyor.

Mahya yüksekliği caminin minaresine veya mahyanın asılacağı yere göre değişiklik göstermektedir. Büyük camilerde çok yüksek yerlerde konumlandırma yapılmaktadır. Bu da ustalığın gösterilmesi ve incelik gerektirmektedir.

Camilere baktığımızda minare yüksekliğinin 90 metrelere vardığını görüyoruz. Bu da mahyanın ne derece zor ve tehlikeli yüksekliklerde yapıldığını gösteriyor. Mahya sanatının bu yüksekliklerde yapılabilmesi için iyi bir şekilde dizayn edilmeli ve önceden adım adım ne yapılması gerektiği sıralanmalıdır. Mahya yapımı iyi bilen bir usta yaparken kolay gibi gözükse de usta olmayan birinin o yüksekliklerde bu sanatı icra etmesi çok da kolay değildir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir