Makale Hakkında Bilgi

Makale Hakkında Bilgi

Makalenin ortaya çıkışı gazete ile birlikte olmaktadır. Gazete ile birlikte ortaya çıkan makale, bir gazete yazı türü olmaktaydı. Edebiyatımızda da ilk özel gazete olarak bilinen Tercüman-ı Ahval gazetesinin çıkması ile birlikte, makale türünün örnekleri ilk kez bizde de görülmeye başlanmıştır. Tarihimizdeki ilk makale örneği de Şinasi tarafından Tercüman-ı Ahval gazetesinde yayımlanmıştır.

Makaledeki amaç, bilgi vermek, çeşitli kaynaklardan oluşturulan bilgiler doğrultusunda yazarın okuyucularına özgün görüşlerini sunması olmaktadır. Makaledeki bilgilerin anlaşılır olması açısından, açık ve yalın bir dil kullanılmalıdır. Genellikle kısa yazılara sahip olan makaleler, zaman zaman konuların akışına göre de uzunluk gösterebilmektedir.

makale yazımı

Makaledeki temel esas, bilgi vermek ve öğretici olmak olduğundan makale türleri didaktik bir özellik taşımaktadır. Ancak iyi bir makale yazarı, öğreticiliğinin yanında yaratıcı ve özgün de olmalıdır.

Ciddilik, oturaklılık, ağır başlılık, konuya hakim olma gibi durumlar makalelerde aranılan özelliklerden olmaktadır. Makalede verilen bilgiler içerisinde iddialı durumlar söz konusu ise; bu durumlar mutlaka belgeler ile okuyucuya kanıtlanmalıdır, aksi takdirde aktarılan bilgi ve savunulan düşünce havada kalmaktadır.

Makale türü edebiyatımıza Batı’dan giren bir tür olmaktadır. İlk örnekleri Tanzimat döneminde verilmiş olan bu türün ilk örneği de Şinasi ile Agah Efendi’nin birlikte çıkardıkları Tercüman-ı Ahval gazetesinde yer almaktadır. Böyle makale türü bizim edebiyatımıza da girmiş olmaktadır. Makalenin gelişmesi ve ilerleme kaydetmesi de basın yolu ile gerçekleşmektedir. Tanzimat döneminde ilk örneklerini gördüğümüz makale türleri günümüze kadar büyük bir gelişme kaydetmiş ve günümüzün en yaygın yazı türleri arasına girmiştir. Günümüzde gazete ve dergilerde sıklıkla karşımıza çıkan makale yazıları, uygun içerikli sitelerde de yerini almış olmakta ve gelişimine devam etmektedir. Gazete makaleleri genel olarak aktüel konuları ele alırken, dergi makaleleri ise çoğunlukla ilim konularında bilgi vermektedir. Sitelerde yer alan makaleler ise; çok çeşitli alanlara yayılmış makaleler olmakta ve konuları daha derin olmaktadır. Gazetelerde yer alan makalelerin ilk sayfasında yer alanlarına ise; Baş Makale denilmektedir.

Edebiyatımızda bugüne kadar birçok fikir ve sanat adımımız makale türünde örnekler ortaya koymuşlar ve okuyucularına bu değerli bilgileri, görüşleri ile harmanlayarak sunmuşlardır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir