Makale Nedir? Makale Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Makale hemen hemen her gün karşınıza çıkan yazılardır.Gazete veya dergi okuyan biri bunlarla sürekli içiçedir.

Makalenin tanımını yapmak gerekirse, yazarın aklındaki düşüncesinin doğru olduğunu okurlarına ikna etmektir.Tanım biraz garip olsa da aynen budur makale.Yazar görüşünü veya düşüncesini savunurken onu destekleyen kanıtlar ortaya koymalıdır ki okurlar ona inansın veya tatmin olsun.

makale

Makalelere dergilerde, gazetelerde ve artık çoğunlukla internette rastlamaktayız.İnternet kullanımının artması ile birçok mecmua artık internet aracılığıyla okurlarını sunuluyor.Yani internet farkı açmaya başladı.Birçok makale sitesi birçok konuda makalelerini yazmakta veya üyeleri tarafından yazılan makaleleri yayınlamaktadır.Bu da internet ortamındaki makale sayısını hayli yukarılara taşıdı.İnternet ortamındaki makale kalitesi nerede?Bu konu biraz tartışılır…

Peki İyi Bir Makale Nasıl Olur?

  • İyi bir makale öncelikle tutarlı olmalıdır.Düşüncesini çok fazla dağıtmadan anlatmak istediğini okuyucuyla buluşturmalıdır.
  • İyi bir makale okuyucuya çok fazla kanıt sunmalıdır ki düşüncesini iyi bir şekilde aktarabilsin.
  • İyi bir makale okuruna karşı iyi bir üslup takınmalıdır.Kitlesini iyi seçmeli ve olabildiğince yalın ve anlaşılır olmalıdır.
  • İyi bir makale okuyucu sıkmamalı ve belli bir düzen içinde gitmelidir.Bunun için giriş bölümünde makalenin görüşü, gelişme bölümünde açıklayıcı kanıtları ve sonuç bölümünde de hüküm ve son görüşleri ortaya konmalıdır.
  • İyi bir makale bilimsel veriler kullanarak görüşlerini savunmalıdır.

Tüm bunlar önemli kriterlerdir.Tabi makale yazanın kendine has bir üslubu olmalıdır ki kendine özgü de bir okuyucu kitlesi olsun.Bu dengeyi kendi sağlamalıdır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir