Makale Nedir? Makalenin Özellikleri Nelerdir?

Makale Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Makale, herhangi bir konu ile ilgili olarak bilgilerin, düşüncelerin ve özgün görüşlerin yazı aktarılması olmaktadır. Makalede konu sınırlaması bulunmamakta, akla gelen her konuda makale yazımı mümkün olmaktadır. Örneğin; spor, sağlık, yaşam, teknoloji, ticaret, hastalıklar, tasarım, tarih, edebiyat, eğlence, güncel olaylar, cinsellik v.b…

Makale yazmak belli bir bilgi gereksinimi de gerektirmemektedir. Mesela bir insan bilmediği bir konu hakkında araştırarak, kendi yorumlarını oluşturarak da özgün bir şekilde makale yazabilir. Makale yazmak için asıl önemli olan nokta ise; makale yazımı için bilinmesi gereken aşamalar olmaktadır. Ancak makaledeki akış da kişinin yeteneğine bağlı olmaktadır. Bu nedenle akışı iyi olan yazar diğerlerinden bir adım önde olmaktadır.

Makalede yer alması gereken ve makaleyi özgün ve daha dikkat çekici yapan bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Makaledeki temel amaç, bilgi vermek olmalıdır.
  • Makale sade bir dil ile herkes tarafından anlaşılır bir şekilde yazılmalıdır.
  • Makale genel itibari ile boyut bakımından kısa yazılar olmaktadır.
  • Makalede anlatılan konu ile ilgisi olmayan cümlelere yer verilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde akışı bozulur ve okuyucu kitlesi tarafından beğenilmeyen bir makale olarak yerini alır.
  • Yazılan makaleler dergilerde ve gazetelerde yayımlanacağı gibi, uygun sitelerde de yayımlanmaktadır.
  • Makalede kesinlikle alıntıya yer verilmemeli, özgün içerikli makaleler yazılmalıdır.
  • Makalede kullanılan başlık, bir anlamda konunun özeti niteliğinde açıklayıcı bir başlık olmalıdır.
  • Makalelerde anlatılmak istenen bilgi ve düşünce açıkça ifade edilmelidir.

Makale uzun olmalıdır düşüncesi ile asla gereksiz cümleler kurulmamalı, ayrıca makale kısa yazıdır bilgisi ile hareket ederek de konu yarıda kesilmemelidir. Makalede verilmesi gereken bilgi lafı dolandırmadan veya konuyu yarıda kesmeden verilmesi gerektiği gibi yazının da akışını bozmadan verilmelidir. Güzel bir akışa sahip makale, yalın bir dil ile birleşince mükemmel sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Kaliteli makale yazabilmenin bir diğer şartı ise; emek harcamak, detaylı araştırmalar yapmak, cümleleri tek tek düşünerek kurmak olmaktadır.

makale

Kısacası makale yazımında büyük bir çaba sarf etmek, yalın bir dil kullanmak, kaynakları araştırmak, özgün ve akıcı bir içerik oluşmak gerekmektedir. Makale yazarı beğenilmek ve kaliteli yazıların sahibi olmak istiyorsa; bu işe gönül vererek yapmalıdır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir