Malnütrisyon Nedir? Kimlerde Görülür?

Bir canlının hayatını idame edebilmesi ve organlarının düzenli bir şekilde çalışabilmesi için enerjiye ihtiyacı vardır.İnsanların gerekli enerjiyi aldığı besinlerden temin ederler.Ayrıca iyi bir beslenme için bazı besin ögelerinden az bazılarından fazla tüketmemiz gerekir.Malnütrisyon da yetersiz besin alımı veya vücudun ciddi ihtiyaç duyduğu besinlerin alınmaması durumunda gözüken bir hastalık durumudur.

Her bireyin kendi yaşına, cinsiyetine, beden büyüklüklerine ve yaptığı işe göre farklı miktarda enerjiye ihtiyacı vardır.Bu doğrultuda insan besinlerden aldığı enerjiden fazlasını harcarsa zayıflamaya başlar.Eğer minumum enerji (esas enerji) seviyesinden çok çok az enerji alınırsa tehlike başlamış olur.Bu durumda vücut endojen enerji kaynaklarını yıkmaya başlar ve malnütrisyon görülür.

Peki Malnütrisyon Kimlerde Görülür?

  • Bir bireyin gıda tüketimi olağan seviyede olupta metabolizması çok hızlı çalışıyor ise bu bireylerde malnütrisyon görülebilir.
  • Bir başka görülme durumu ise metabolizmanın çalışma hızı normal seviyede fakat alınan besin miktarı yetersiz ise malnütrisyon görülür.

Bu hastalığı özellikle küçük yaşta çocuklar fazlasıyla yaşıyor.Besin kıtlığı çekilen ve çatışma içinde olan ülke çocuklarında fazlasıyla görülen hastalık çocuk ölümlerinin büyük bir kısmını oluşturuyor.

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir