Marka olmak için neler yapılması gerekiyor? Marka oluşturmak düşünüldüğü kadar zor mu? İnsanların sizi tercih etmesi için, markanız nelere sahip olmalı?

Bu ve benzeri soruları düşünüyorsanız iyi bir yöneticilik sergiliyorsunuz demektir ve marka olmanın ilk adımı da doğru sorular sormak sonrasında da bu sorulara optimum cevaplar oluşturarak çeşitli aksiyonlar almaktır.

Marka olmayı adım adım gerçekleştirebilmeniz için optimize edilmiş sıralama şu şekildedir;

  • Marka İsminin Seçilmesi

Marka olmak için doğru marka ismi seçilmelidir. Doğru marka adı nasıl seçilir sorusunu biraz ayrıntılı tutmak ve gerekli araştırmayı yapmak gerekir.

Markanın adı bulunduğunuz topluma, dine, örf ve geleneklere uygun olması gerekir. Ayrıca insanların aklında iz bırakacak isimler, markanız için her zaman önemlidir. Özellikle son yıllarda anlamsız kelimelerden oluşturulan marka isimleri çok fazla tercih görüyor. Bunun nedeni; alışılmışın dışına çıkma ve insanların gözünde markanızı farklı kılma düşüncesi yatar. Anlamlı kelimelerden oluşan marka isimlerinin birbirine çok yakın olması marka isminin özgünlüğüne etki ettiği için anlamsız ama birbiri ile uyumlu heceler seçmek sizin için mantıklı olabilir. Bu kelimeleri bir şekilde ürününüz veya hizmetiniz ile ilişkilendirebilirseniz doğru ismi buldunuz demektir.

Marka isminde sadece bulunduğunuz topluma ve kullanılan dile yönelik bir amacınız yoksa mümkün olduğu kadar Türkçe karakter kullanmaktan kaçının. Bu sizin ilerde keşkelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Birçok marka yurtdışına açılmak isterken marka isminin telaffuzu konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu önemli detayı kesinlikle aklınızdan çıkartmayın.

Doğru marka isminin bulunması konusunda birkaç tüyo verdikten sonra logoya geçebiliriz.

  • Doğru Logo Nasıl Tasarlanır?

Doğru logoyu bulmak için ürünün bulunduğu kategori çok önemlidir. Hangi sektörde olduğunun logonun dizaynı ve renk seçimi açısından son derece önemlidir. Örneğin; erkek moda sektörü için daha masküler ve koyu renkler seçilirken yiyecek sektöründe bulunuyorsanız sıcak ve oval logolar tercih edilebilir. Logo bir markanın markalaşma sürecinde en büyük detekçisi olacaktır. Günümüzde Coca Cola, Adidas ve Reebok gibi dünya markalarının yıllar boyunca logolarını yenilemesi logonun marka üzerinde ne denli bir etkiye sahip olduğunun en büyük göstergelerinden biridir.

Logo tasarımı için ödüllü bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Sonrasında ortaya çıkan logoları ayıracağınız finansman ile sosyal medya üzerinden oylayarak hem doğru logoyu bulabilir hem de daha logonun oluşması esnasında firmanız tanınması ve markalaşması adına ilk adımı atmış olursunuz.

  • Hukuki Prosedürlerin Yerine Getirilmesi

Marka ismi ve logosu oluştuktan sonra hukuki prosedürler yerine getirilerek markanın tescil edilmesi gerekmektedir. Faaliyet belgesi alınmalı ve önünüzde işinize koyulmak için bir engel kalmaması gerekir. Bu süreçte danışman firmalardan yardım alabilirsiniz. Şirketinizin sermayesi, ortaklık yapısı ve yönetim kurulunun tebliği bu aşamada belirlenmektedir.

  • Doğru Yönetici Kadrosu ve Ekibin Oluşturulması

Markalaşma sürecinin en önemli etmeni insan faktörüdür. Markalaşma sürecinde yüksek teknolojik makinalar size yardım edebilir. Tamamen otomasyona dayalı bir üretim yapıyor olabilirsiniz. İnsan gücü yok denecek kadar az olabilir. “Bu tabi ki hizmet sektörünün dışında kalan üretici olan markalar için belirtilmektedir.” Bu şartlarda dahi en önemli faktör insandır. Markanızı taşıyacak, temsil edecek ve büyümesini sağlayacak en önemli etmen insan ve doğru kurgulanmış bir yönetim şemasından geçer.

Yönetim şemasını ne kadar doğru kurgularsanız aksiyon alma hızınız, yönetim beceriniz, karmaşıklıkların ortadan kalkması ve herkesin kendi işine adapte olması o kadar kolay olur. Bir markanın profesyonel bir şekilde yönetilmesi ve kurumsallaşması için doğru yönetim şeması olmazsa olmazlarından biridir.

  • Doğru Ürün, Doğru Yer ve Zamanda, Doğru Pazarlama Stratejisi İle

Bu üçlüden biri aksarsa başarı gelmez! Bu üçü birbiri ile kardeş gibidir. İkisi mükemmel olup biri kötü olsa bile işler istediğiniz gibi gitmeyecektir. Bu yüzden firmanın kurgusu ve tarsi çok önemlidir. Örneğin; Pizza Hut firmasının son aylarda yaptığı atak farklı ve agrasif aksiyona dayalı bir pazarlama stratejisidir. Günümüz yönetim, pazarlama ve satış mekanizmalarına uygun ve dikkat çeken bir tarzda!

Tüm bu detayların ardından doğru yönetim kadrosu ve azimli çalışanlar markayı taşıyacak ve zorlu markalaşma süreci boyunca, ki bu süreç hiçbir zaman son bulmaz, başarılı olmak için sorumluluklar alarak markanızın oluşmasına yardımcı olacaktır.

Güzel hazırlanmış bir video. Daha çok markalaşmanın tutku ve pazarlama noktasına değinse de verdiği mesajlar gayet iyi.

Çok fazla detaya girmeden markalaşma süreci, ana hatlarıyla bu konulardan oluşmaktadır. Kesinlikle bu kadar basit değildir! Önümüzdeki yazılarda bu başlıkları ayrıntılı bir şekilde irdelemeye devam edeceğiz.

“Kullanılan Görsel: interbrand websitesinden alınmıştır.”

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz