Matkap Uçları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Matkap, çeşitli uçları yardımıyla herhangi bir yere delik açmak yada açılan delikleri genişletmek için kullanılan oldukça güçlü duvar delicilerdir.

Matkabı kullanmadan önce deleceğimiz materyal neresi ise ona uygun başlığı takmamız gerekir. Matkap uçları üçe ayrılır; ahşap, metal ve beton. Ahşap uçların uç kısmı diğerlerine göre daha sivridir. Metal uçlar ahşaba göre küttür. Bu uçlar birbirinin yerine kullanılamaz. Kullanacağımız yer betonsa beton ucu takılır. Metal uçları kendi aralarında küçükten büyüğe doğru sıralanır. En küçük matkap ucu metallerde 1- 1,5′ tan başlar. Betonlarda 3-3,5′ tan başlar. Ahşaplarda ise 2 milimden itibaren başlar. Matkap uçları boyut olarak, kalınlık olarak değişebilir. Matkap uçları yapıldıkları malzemeye ve çaplarına göre mm. olarak sınıflandırılır. Matkap uçları özel çeliklerden yapılır ve bileme imkanı sayesinde uçlarındaki körelmeler düzeltilebilinir.

matkap

Darbeli matkap, matkabı darbe konumuna getirdiğimizde tek delebileceğimiz yer beton ve duvardır. Darbe konumunda iken metal, ahşap yada fayans  seramik delemeyiz. Darbeli matkaplarda matkabın gücünü yüksek olmasının önemi yoktur. Çünkü darbeye geçen matkap gücü ne olursa olsun o duvarı yada betonu deler. Madencilikte çok kullanılır.

Dönel delme metodunda matkap malzemeyi kesme ve öğütme yoluyla deler. Dönel delmede aşınma hızı, matkabın her dönüşteki hızına ve basınç kuvvetine bağlı olarak değişir. Matkapta dönme devri, kullandığımız matkabın ucuyla uyumlu bir şekilde olmalıdır. Aksi halde matkap ucu kırılabilir.

matkap uçları

Matkap kullanmak oldukça detaylı bir iştir. Matkap kullanırken mutlaka matkap kullanmanın inceliklerine sahip olmamız gerekir. Aksi halde yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir. Matkap yapılacak yer tespit edildikten sonra o yere uygun matkap uçları kullanılması şarttır. Ahşap ya da beton gibi yüzeyler için kullanılan matkap uçları birbirinden farklıdır. Hatta bunlarda kendi aralarında çeşitli şekillerde bulunmaktadır. Küçük yada büyük deliklere göre çeşitli boyutlarda matkap uçları bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında önceden bunlar tespit edilerek  işe başlanmalıdır. Matkap kullandığımızda aşırı bir sesle karşı karşıya kalırız. Bu oldukça doğal bir durumdur. Koca koca betonları delmek oldukça zahmetli bir iştir. Bu açıdan düşünüldüğünde ses normal olarak algılanır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir