Maya Takvimi Hakkında Bilgiler

Mayaların kökeni 5000 yıl  kadar geriye giden bir kültüre dayanmaktadır. Bugünkü Orta Amerika‘da yaşandıkları söylenmektedir. Mayalar matematik ve astronomi konusunda ileri olmalarıyla tanınmaktadır. Güneş yılını kusursuz bir şekilde hesaplamışlardır.

Maya takvimi aslında tek bir takvim değildir. Birden fazla pek çok takvim sistemi kullanmışlardır. Yirmiye yakın takvim sistemi kullandıkları bilinmektedir. Bunlardan en bilineni güneş takvimidir. Bunun dışında ay döngülerini takip ettikleri ay takvimleri de vardır. En ünlü maya takvimi ise bireysel kehanetler için kullandıkları 260 günlük takvimleridir.

maya takvimi

Astronomik takvimler astroloji temelli takvimlerdir. Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüşüne odaklanırlar. Yada Ay’ın Dünya etrafındaki dönüşüne odaklanılır. Mayaların takvimleri ise iki kategoride değerlendirilir. Güneş ve Ay takvimleri gibi astronomik takvimler vardır ve ruhsal döngülere önem verdikleri ruhsal takvimleri de vardır. 260 günlük döngüleri vardır ve bu döngü anne karnında geçirdiğimiz süreye yakındır. Maya takvimi dahilinde bulunan 260 günlük döngü daha çok insana dair bir döngüdür. Bireysel ve iç dünyamızı anlamamızı sağlayan bir takvimdir.

Eski Yunan’da zamanın iki farklı yönü olduğu söylenmektedir. Bunlardan biri kronuz diğeri ise keyruz. Kronuz kronolojik zamandır. Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe yani zamanın objektif materyal yönüdür. Ama zamanın ruhsal yönü olan keyruzdan da bahsetmişlerdir. Mesela çok keyif aldığınız bir gün sizin için çok çabuk geçer ve su gibi geçti ifadesini kullanırsınız. O gün zaman çok hızlı akmıştır. Ama başka bir gün bir yerden önemli bir haber beklediğiniz yada çok sıkıntılı olduğunuz bir gün zaman bir türlü geçmek bilmez. Mayalar zamanın bu yönünü fark etmişlerdir. Ve bunun üzerinden bir  rehberlik sunmuşlardır. Doğru zamanda olmak diye bir şeyden bahsetmişlerdir. Zamanı bu şekilde gözlemleyerek belli bir sistem üzerine oturtmuşlardır. Önemli zamanların hangi günler olduğunu söylemişlerdir. Maya takvimi görüşüne göre gündüzlerde daha aktif , dışa dönük bir eylem söz konusudur. Gecelerde ise daha pasif, yani içe dönük bir eylem söz konusu olmaktadır. Gece kötüdür, felaket zamanıdır diye bir şey söz konusu değildir. Gece dinlenme zamanıdır. Gündüz ise daha çok çalışmak zamanı olarak ifade edilmiştir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir