Meditasyon Nasıl Yapılır ?

Meditasyon yapmak için öncelikle iyi havalandırılmış bir ortam gerekir. Açık havada da meditasyon yapmak mümkündür. Sessizlik tercih edilmelidir. Herhangi bir ses varsa bu sesi meditasyon ile engelleyebiliriz. Üzerimizde rahat hareket edebileceğimiz kıyafetler olmalıdır. Meditasyona başlamadan önce banyo yapıp yüzümüzü yıkayabiliriz. Burun deliklerimizi açabiliriz. Meditasyonun en temel parçası nefes meditasyonudur. Duruşumuzun rahat olmasına özen göstermeliyiz. Sandalyede yada yere oturarak da meditasyon yapabiliriz. Ayakları arkadan birleştirip gövdemizi dik tutabiliriz. Ayakları bir araya da getirebiliriz. Yada bağdaş kurabiliriz. Yarım lotus durumunda da oturabiliriz.

meditasyon duruş pozisyonu

Meditasyon yaparken burun deliklerimizi fark etmeliyiz. Burun deliklerimizi yavaşça açıldığını hissederek meditasyona başlamak gerekir. Burnumuz açıldıkça ciğerlerimiz hazır hale gelir. Gözlerimizi yavaşça kapatabiliriz. Nefes alırken bir, nefes verirken bir, nefes alırken iki, nefes verirken iki diyerek ona kadar bu şekilde nefes alıp veririz. Daha sonra tekrar birden başlayarak nefes alırken bir deyip, nefes verirken sadece izleyerek ona kadar devam ederiz. Üçüncü turda ise sadece nefes alıp nefesi izleriz ve nefes veririz. Böylece nefeslerimizi düzenlemiş oluruz. İstediğimiz kadar bu yönteme devam edebiliriz.

Meditasyon esnasında doğru, yanlış; iyi, kötü gibi ikiliklerden kendimizi arındırmalıyız. Bedenimiz rahatsa, içimiz huzurluysa, kalp atışlarımız dinginse nefeslerimiz düzenliyse, zihnimizin adım adım temizlendiğini hissediyorsak meditasyon yapıyoruz demektir. Kendimizi iyi hissediyorsak doğru meditasyon yapıyoruz demektir.

Meditasyon yaparken mum ışığı kullanılabilir. Bazı kültürlerde tespih kullanılmaktadır. Bu şekilde konsantrasyon sağlamak mümkündür. Yoğunlaşmamızı, zihinsel konsantrasyonumuzu arttırmak için nefesimizin doğal sesini duyabiliriz. Meditasyon yaparken kendimizi hem bedensel hem de zihinsel olarak zorlamamamız lazım. Meditasyon süresi tamamen bireyseldir. Bir dakikadan bir saate kadar meditasyon yapılabilir.

meditasyon mum ile

Meditasyon öğrenmek için ciddi bir araştırma yapmak gerekir. Bu eğitici kendi kendimize yapacağız. Fakat eğitmenden yardım almak da önemlidir. Odaklanma belirli bir sözcüğe yada şekle yada bir sese, renge, ışığa, tespihe odaklamadır. Çevremizde neler olup bittiğini saf zihinle anlamaya çalışmak farkındalıktır. Gözler kapatılarak meditasyon yapıldığı gibi gözler açık halde yapılan meditasyonlarda vardır. Meditasyon sayesinde kişinin zihni dinlenmiş olur. Kişinin konsantrasyonu artar.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir