Mehmet Akif Ersoy Kimdir?

Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılının Aralık ayında İstanbul’da Fatih’in Sarıgüzel mahallesinde dünyaya geldi. Babası oğluna “ragıyf” ismini verdi, fakat etrafındakiler tarafından “Akif” şeklinde telaffuz edildi.

Şiire olan merakı Rüştiye yıllarında başlamıştır. İlk okuduğu şiir Fuzuli’nin “Leyla ile Mecnun” eseri olmuştur. 1885 yılında 3 yıllık Rüştiye Mektebi’ni bitirince, Mülkiye Mektebi‘ni seçen Akif, 1889 yılına kadar zorunlu okumuştur. Zamanın en tanınmış edip ve şairlerinden Muallim Naci Bey, kendisinin edebiyat öğretmeni olarak derslerine girmiştir.

Ailesinde maddi sıkıntılar meydana gelmesi üzerine Mehmet Akif, 1889 yılında Baytar Mektebi’ne geçmiştir. Okulunun son 2 yılında şiire merak salan Akif, güreşle de ilgilenmiştir. Güreşi ilerleterek Çatalca civarındaki köylerde güreşmeye başlamıştır. Gülle atmada, koşuda ve yüzmede yaşıtları arasında daima birinci olmuştur. İstanbul Boğazı’nı yüzerek geçmiştir. Elli yaşında da spor yapmaya devam ettiği bilinmektedir.

Mehmet Akif, 22 Aralık 1893’te Halkalı Baytar ve Ziraat Mektebi adını taşıyan veteriner fakültesini birincilikle bitirmiştir. 26 Aralık’ta sınıfın ikincisi olan Simon ile birlikte Orman, Maadin ve Ziraat Nezareti fen heyetinin baytarlık işlerine bakan beşinci şubesine Baytar Müfettiş Muavini olarak tayin edilmiştir.

1894’te Hafız İsa Efendi’nin odasında Arapça, Fransız Kamil’den de Fransızca dersleri görmüştür. Daha sonraki yıllarda yakın dostu Ahmet Naim ve Mehmet Şevket ile en zor Arapça metinleri okuyarak, Ispartalı Hakkı ve Baytar İbrahim Beyler ile Fransızca çalışarak, lisan öğrenmeye devam ettiği bilinmektedir.

mehmet akif ersoy

Mehmet Akif, şiir ve makalelerinde çoğunlukla insanların eğitilmesi üzerinde durmaktaydı.

Sırat’ı Müstakim Dergisi‘nde çıkan, “Gelecek nesillerin eğitimi nasıl olmalı?” isimli yazıda eğitim meselelerine değinmiştir. Bu yazısında eğitim meselesini şöyle ele almaktadır: “Çocuklarımıza kendi terbiyemizi vermeye kalkışırsak cinayet işlemiş oluruz(burada kendi terbiyemiz sözü ile kastettiği, kendi yaş grubu, kendi kuşağı olmaktadır).”

Mehmet Akif; hoşgörülü, duygulu bir şahsiyetti.Onu-bunu çekiştirmeyi sevmezdi. Haksızlığa tahammül edemezdi. Akif, dostlarına karşı çok vefalıydı ve sözünün eri bir kişilikti.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir