Meteor Yağmuru Nedir ?

Uzayın bilinmeyenleri her gün tek tek açıklığa kavuşuyor. Bu yazıda sizlere meteor yağmuru nedir sorusunun cevabını ve meteor yağmuru hakkında en son bilgileri sunacağız.

Uzay boşluğunda bulunan birçok cisim farklı davranışlar ile doğa olayları gerçekleştirir. Meteorlar da farklı karakterleri ile dünyamızdan seyredebileciğimiz düzeyde davranışlar sergilerler.

meteor yağmuru

Öncelikle meteorun nasıl oluştuğu hakkında bilgi verelim. Meteor uzayda bulunan gök cisimlerinden koparak oluşurlar. Meteor gök taşı olarak da bilinmektedir. Meteorlar kopmanın ardından çevresinde yer alan cisimlerin çekim kuvveti etkisi altında seyrederler. Bazıları ise atmosfer çekimi altında dünyamıza gelirler ve meteor kraterini oluştururlar. Meteorlar yüksek hızla seyrederken oluşan sürtünme sonucunda kızışma meydana gelir ve ışıklı bir hal alırlar. Peşlerinden ışık bırakarak ilerlerler. Gök cisminden kopan parçaların oluşturduğu bu görüntü “meteor yağmuru” ya da “göktaşı yağmuru” olarak adlandırılmaktadır.

göktaşı yağmuru

Gece saatlerinde görülen meteorların arkasında ışık oluşturduğu bu görüntüye halk daha çok “yıldız kayması” ismini vermektedir.

Atmosfer 5 ana 2 ara katmandan oluşmak üzere toplamda 7 tane katmana sahiptir. Meteor yağmuru atmosferin ana katmanlarından biri olan “Termosfer” katmanında gerçekleşmektedir. Termosfer katmanı, atmosferin 80 – 640 km’leri arasında yer alır. Meteor yağmurunun oluşumu için gerekli atmosfer aralığı ise 80 – 110 km aralığıdır. Meteor yağmurları gözlemlenirken bazılarının oldukça ateşli olduğu görülür. Bu tip meteorlara güneş topu adı verilmektedir.

Meteor krateri” yeryüzüne düşen meteorların yeryüzüne çarpması sonucunda oluşmaktadır. Meteorlar atmosfere girdikten sonra hava ile birlikte aşınmaya başlarlar. Bu aşınma sonucunda çok az bir parça kalır ve dünyaya düşer. Sürtünme ile yok olan cisimler ise toz halinde yeryüzüne inerler. Bir yılda birkaç bin meteor yeryüzüne düşmektedir.

meteor krateriUzayda yer alan kuyruklu yıldızlar da meteor yağmuru oluşturabilmektedir. Meteor yağmuru, uzayda meydana gelen ve en çok rastlanan uzay olayıdır. Bunda yatan en büyük etmen gök cisimlerinden sürekli bir şekilde kopma gerçekleşmesidir.

Kısacası; meteor yağmuru, gök cisminden kopan parçaların atmosfere girmesi ile birlikte havanın etkisi sonucu oluşan sürtünme neticesinde meydana getirdiği ve arkasında bıraktığı ışığa denir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir