“Mite”lar Hakkında Bilgiler

Mite” ev tozu akarı olarak bilinmektedir. Gözle görülemeyecek kadar küçüktürler. Ve sekiz bacaklıdırlar. Karanlık, nemli ve sıcak ortamlarda yaşarlar. Evler ne kadar temiz olursa olsun yine de “mite”lar görülebilir. Evdeki “mite”lar daha çok yastık, yatak, battaniye, tüylü oyuncaklar, peluşlar, ve perdelerde bulunmaktadır. Bir gram ev tozunda 500 tanesi canlı olan 19 bin tane “mite” bulunmaktadır. “mite”ların beslenmeleri ise kepek, kıl, saç parçaları ile olmaktadır. Bunlardan beslenirler. Bu nedenle çok dikkat etmek gerekir. Her sene giderek sayıları artar. Bu nedenle de temizlik çok önemlidir.

mite alerjisiMite” alerjisi yada “mite” alerjisi gelişme riski olan bebek, çocuk ve yetişkinlerde “mite”lara karşı önlem almak çok önemlidir. Bu durumlarda “mite”lara karşı alınan önlemler rutin ev temizliklerinin parçası halinde getirilmelidir. “mite”lara karşı önlem almak için evleri her gün havalandırmak gerekir. Toz tutan eşyalar azaltılmalıdır. Toz tutan kitaplar için kapaklı bir kütüphane oluşturulmalıdır. Mobilyalar kumaş yerine deri yada suni deri kaplanmalıdır. Yatak, yorgan ve yastıklar pamuklu, yünlü, kuş tülü olmamalıdır. Sentetik ürünler tercih edilmelidir. Çarşaf, yastık kılıfı, nevresimler haftada bir değiştirilmelidir. Bu ürünler 60 derece veya daha sıcak su ile yıkanmalıdır. Aynı zamanda ütülenmesine de dikkat etmek gerekir. Perdeler, giysiler 60 derece yada daha üzeri sıcaklıklarda yıkanmalıdır. Halılar güçlü bir elektrik süpürgesi ile temizlenmelidir. Halılar en az haftada bir kez temizlenmelidir. Evin nemi kontrol altına alınarak, evde buhar makineleri ve nemlendiriciler kullanılmamalıdır. Soba ve peteklerin üstüne sıcak ve bez su koymamaya dikkat edilmelidir. “mite”lar % 55’in üstündeki nemli ortamlarda yaşarlar.

Çocuğunuzda “mite” alerjisi varsa evde temizlik yapılırken çocuğunuz temizlik yapılan odada bulunmamasına dikkat etmeniz gerekir. Yada maske takarak bu ortamlarda bulunabilirler. Çocuğunuz tüylü yada kumaş oyuncakları varsa bu oyuncakların kaldırılması gerekir. Eğer bu oyuncakları kaldıramıyorsanız haftada bir kez 60 derece üstü sıcaklıklarda yıkayın. Yada haftada bir kez 24 saat boyunca buzlukta bekletin ve sonrasında bu oyuncakları yıkayın. Nanokapsül teknolojisi ile üretilen su bazlı sprey, “mite”ları öldürür. Ve üç ay boyunca etki gösterir bu sprey.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir