Mitral Kalp Yetmezliği Nedir ?

Kalbimizde ikisi sağda, ikisi solda olmak üzere toplam dört tane kapakçık bulunmaktadır. Sol taraftaki kapaklara mitral ve aort kapakları denirken, sağ taraftaki kapaklara triküspit ve pulmoner kapaklar adı verilmektedir.

Mitral kapak sol kulakçık ile sol karıncık arasındaki kan akışını düzenlemektedir. Kalp kasıldığı zaman mitral kapak kapanarak kanın sol kulakçığa geçmesi önlenir. Mitral yetersizlikte kasılma sırasında kapak yeterince kapanamazsa kanın bir kısmı sol kulakçığa kaçar ve kan orada birikir.

Mitral kapağın mitral aparattan oluşan dört bölümü vardır. Bunların herhangi bir yerinde oluşan hasar mitral yetmezliğe neden olabilmektedir.

mitral kalp yetmezliği

Mitral Kalp Yetmezliği Belirtileri

mitral kalp yetmezliği 2Mitral kalp kapakçığı yetmezliğinde ilk olarak nefes darlığı belirtisi görülmektedir. Hasta önceden rahatlıkla merdivenleri çıkarken, bu hastalıktan sonra merdiven çıkmakta zorlanmaya başlar ve nefesi daralır. Hastada ritim bozuklukları olacağından çarpıntı da görülebilir. Hastalığın ilerlemesiyle nefes darlığı kendisini daha da çok hissettirmeye başlar. Ufak hareketlerde bile hastada nefes darlığı görülmeye başlar.

Mitral Kalp Yetmezliği Nedenleri

Mitral kalp yetmezliği nedenlerinden biri en çok genç bayanlarda görülen miksomatöz mitral kapak durumudur. Koroner kalp hastalığı, çocuklukta geçirilmiş olan romatizmal ateş, hipertansiyon gibi rahatsızlıklarda mitral kalp yetmezliği ortaya çıkarabilir. Bu gibi durumlarda uygun ilaç tedavisi ile hastalığın tedavi edilmesi mümkündür. Hasta doğru bir şekilde bilgilendirilerek hastanın hastalık psikolojisi içerisine girmesine engel olunmaya çalışılmalıdır. Yoksa hastada panik bozukluklar görülebilir.

Mitral yetersizlik hafif, orta ve ileri seviyede olabilir. Bunun dışında akut ve kronik mitral yetersizliği olarak bilinen iki klinik durum da bilinmektedir. Akut mitral yetersizliği gürültülü bir durum olarak hastada kalp krizi ve kalp iltihabı sonucunda mitral kapağın ciddi olarak aniden hasar görmesiyle ortaya çıkar. Böyle bir durumda acilen bir müdahale gerekir. Kronik mitral yetersizlik daha yavaş ilerleyen bir durumdur. Kalp ultrasonu ile hastanın şikayetleri ciddi bir şekilde dinlenmelidir.

Mitral kalp yetmezliği sorununda ilaç tedavisi ile bir gelişme görülmezse hastalara cerrahi bir müdahale yapılması gerekir. Cerrahi tedavi ile hastaya eğer kapak tamir edebilirse kapak tamiri yapılır. Eğer kapak tamire uygun değilse yapay kapakla kapak değişimi yapılır. İleri derecede mitral kapak yetersizliği olan hastalar zorlayıcı hareketlerden kaçınmalılar.

mitral kalp yetmezliği 3

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir