Motosiklet Bakımı Nasıl Yapılır ?

Motosiklet bakımı hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz ? Biz size biraz yardımcı olup temel motosiklet bakımları hakkında bilgi vermek istedik. Yararlı olacağını düşünüyoruz.

Motosikletlerin ikili ayakları vardır. İkili  ayakları kaldırıldığı zaman motosikletin tekerleği boş hale gelir, yani döner hale gelir. Elimize aldığımız zincir yağı ile özellikle zincirin iç kısmına yağı sıkarak zincir yağlanır. Motosikletin zinciri her 200-300 kilometrede bir yağlanmalıdır. Zincir yağlanması daha çabuk bozulur zincir. Belki zincir de kopabilir bu sebepten dolayı.

motosiklet bakımı

Motosikletlerin vitesleri motosikletlerin yağıyla da doğru orantılıdır. Motorun yağı ile şanzıman yağı aynı yağla yağlanır. Motosikletin yağı eskidiği zaman vites problem yaratabilir.

Motosikletin uzun süre bırakılmaması yada daha sıcak yerlerde bırakılması tavsiye edilir. Soğuk yer akünün elektriğini çeker alır. Motosikletin üzerinde alarmlar da olabilir. Bu alarmlarda aküyü eksilten, elektrik çeken araçlardır. Sık sık aküleri kontrol etmek gerekir. Ara sıra motoru çalıştırıp bir tur atarak aküyü doldurmalılar. Akünün sağlıklı kalması için motosikleti sık sık kullanmak veya belirli aralıklarla servise götürmek gerekir. Motosikletin lastiği kötü ise motosiklet ayakta duramaz ve düşer. Lastik aşındığı zaman lastik üzerindeki kanallar şekil aralıkları kaybolur. Lastiğin havası da ölçülmelidir çeşitli cihazlar yardımıyla.

motosiklet rutin bakımı

Motosiklet yağı kullanıldıkça yada durdukça eskiyebilir. Motosiklet kullanılıyorsa belli bir kilometreden sonra yağının değiştirilmesi gerektiği firmalar tarafından söylenir. Eğer motosiklet uzun zaman kullanılmayacaksa, bu seferde firmalar belli bir zaman sonra yağının değiştirilmesi gerektiğini söylerler. Bu zaman altı ay kadar süre olabilir. Durduğu yerde yağ eskir. Genel olarak motosikletlerin motorlarının alt kısmında bir pencere bulunmaktadır. Bu yuvarlak pencere de yağ miktarı gösterilmektedir. Yağ penceresinde üst ve alt seviye vardır. Yağ seviyesi hep üst seviye de yada iki çizgi arasında olmalıdır. Alt çizgiye geçtiği zaman servise gidip yağ ekletmek gerekir.

Fren yağlarının  ömrü iki yıldır. İki yılda bir fren yağları değiştirilmelidir. Motosikletlerde üç tane disk vardır. Balatalarında bakımına da dikkat edilmelidir. Balatalarda aşınma olursa mutlaka değiştirilmelidir. Motosikletin gaz kolu iki tanedir. Biri geri çeker, biri de toplar. Gaz kolları rahat bir şekilde hareket ettirilir. Gaz kollarının da bakımı yapılmalıdır. Hayati bir önem taşır bu gaz kolları. Dikkatli olmak gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir