MS Hastalığı Nedir?

MS Hastalığı

Beyin, beyincik ve omurilik gibi merkezi sinir sistemi hastalığına MS hastalığı; bir diğer adı ile de Multipi Skleroz da denmektedir. MS hastalığı hastadan hastaya farklılık gösterebilen değişik türleri bulunabilmektedir.

MS hastalığının beyin ve omurilikte bir çok sertleşmiş dokulardan oluştuğu bilinmektedir. Bu hastalığın öldürücü ve bulaşıcı etkileri bulunmamaktadır. Ayrıca kalıtsal bir hastalık da olmamaktadır. MS hastalığının kesin nedeni tam olarak bulunmuş değildir. Merkezi sinir sisteminin vücuda gönderdiği sinyallerin düzgün bir şekilde iletilmemesinden dolayı , vücut fonksiyonları kontrol edilememektedir.

MS hastalığı; kadınlarda, 20-40 yaşları arasındaki erişkinlerde, beyaz ırktan olanlarda, her iki yarım kürenin ılıman kuşağında, Kuzey Amerika, Kuzey Avrupa, Kuzey Avusturalya’da görülmektedir. Türkiye de, Amerikan Hastanesi Nöroloji doktorlarının  söylediklerine göre, yaklaşık olarak 30.000 MS hastası olduğu vurgulanmaktadır.

ms hastalığıMS hastalığının belirtileri; görme kaybı ya da bulanıklık, çift görme, uyuşukluk, dengesizlik, ellerde titreme, konuşmada zorluk ve kol-bacakta güçsüzlük şeklinde görülebilmektedir. Tabi ki bu belirtiler sadece MS hastalığına özgüdür demek doğru olmamaktadır. Genç yaşta MS hastalığı ile karşılaşan hastaların psikolojik destek almaları gerekmektedir.

MS hastalarının düzenli uyku uyumaları, yoruldukları zaman da kısa dinlenme molaları verilmeli, kendisini fazla yormadan düzenli germe egzersizleri( aşırı sıcak ortamlarda yapılması uygun olmamaktadır) yapılması gerekmektedir.

Özellikle sigara kullanıyorsa bırakmaları, sigara içen ortamlardan ve havasız ortamlardan uzak durmaları önem teşkil etmektedir.

Tedavi yöntemleri;  atak tedavisi, semptomatik tedavi ve koruyucu tedavi yöntemlerdir.

Atak Tedavi

Bu tedavi yöntemi boyunca hastanın tuzsuz yemesi ve tatlı yememesi gerekmektedir. Yüksek dozda kortizon kullanılarak tedavi edilmektedir. Ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Tüm MS hastalarında tedavi yöntemi olarak kullanılmayabilir, Çünkü hafif geçen ataklar da ve günlük yaşamı etkilemeyen, çok rahatsızlık vermeyen atakların tedavisinde gerek duyulmayabilir.

Semptomatik Tedavi

Atak tedavisi dışında “semptomatik tedavi” denilen yöntem ile MS hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan bazı belirtilere ve sekellere karşı uygulanmaktadır. Hareket kısıtlılıklarında yararlı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Koruyucu Tedavi

Hastalığın tedavisinde en önemli gelişmelerinden biri olmaktadır. Amaç MS hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak  veya sıklığını azaltmaktır. Bunun içinde dört ilaç kullanılmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir