Musluğun Çalışma Mekanizması

Musluk; bir sıvının borudan çıkışını veya tanktan çıkışını kontrollü bir şekilde yöneten alettir.Musluk sadece evlerimizde değil hayatın her alanında vazgeçilmez bir alettir.

Günümüzde birçok musluk çeşidi ortaya çıkmıştır.Farklı çalışma prensipleri ile çalışmaktadır.Suyun israf olmaması için günümüzde musluklar büyük çoğunlukla fotoselli musluklara dönüşmüştür.

Anadolu Selçuklular zamanında çeşmelerde lüleler kullanılırdı.Kullanılan lüleler musluk görevi görüyordu.Cumhuriyetin başlarında Osmanlı’dan kalma eski musluklar bulunmaktaydı.Sonrasında ise gelişmeye devam ederek günümüzdeki musluklara ulaşıldı.

Musluğun Çalışma Prensibi

  • Biz daha çok basit bir musluğun çalışma prensibi üstünde duracağız.Musluk borudan gelen suyu dökmeden muhafaza eder.Musluğun vanası çevrildiğinde ucunda bulunan piston aşağı inmeye başlar ve bu sayede suyun akış şiddeti ayarlanır.Musluğun vanası sonuna kadar çevrildiğinde piston boruyu tamamen kapatır ve su akışı kesilir.
  • Musluğun akıtması durumunda iç tesisatın değişmesi gerekir.Pistonun aşınması ve etrafındaki kauçuk veya bağlantı maddelerinin aşınması suyun sızmasına neden olur.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir