Nanoteknoloji Nedir ? Nerelerde Kullanılır ? Ayrıntılı!!!

Nanoteknoloji, geleceğin bilimi olarak lanse edilen ve madde bazında değilde atom veya moleküler bazda araştırmalar, incelemeler ve yenilikler yapan bilimdir. Bunun için bir skala getirilmiştir. Yani bir ürünün nanoteknolojik bir ürün olması için 100 nm ve daha da altında incelemeler yapılmalı ve sonucunda geliştirilmelidir.

Bu küçüklüğü daha açık bir şekilde açıklamak gerekirse, metrenin milyarda sadece biri 1 nanometreye tekabül eder. Daha fazla mı aklınız karıştı yoksa ? Yazıyı okumaya devam edin o zaman.

Nanoteknolojiyi sadece bir piyasada işlev gören bir bilim dalı olarak tanımlamak çok yanlış olur. Hemen hemen her piyasada kendine yer edinen ve önemini her geçen gün arttıran bir bilim dalıdır. Malzeme biliminde, elektronik aletlerde, kimya bilimi ve biyoloji bilimi dahil daha birçok alanda nanoteknolojik adımlar atılmakta ve her geçen gün daha önemli bir hale gelmektedir.

nanoteknolojiNanoteknoloji yeni yeni adından söz ettiren bir dal olduğundan dolayı birçok insan sakınca ve zararlarından çekinmektedir. Çünkü birçok teknoloji dalı yararının yanında zararlarını da getirmiştir. Özellikle sağlık açısından çok fazla tartışmalara konu olmaktadır. Nanoteknoloji ile üretilen nanomalzemeler birçok kişinin çekincesi ile karşılaşmıştır.

Nanoteknoloji ve Tarihçesi

Nanoteknoloji terimi ilk olarak 1974 yılında ortaya çıkmıştır. Japon bilim adamı olan Norio Taniguchi‘nin kaleme aldığı makalesinde nanoteknoloji üstüne bir tanımlama yapmıştır.

Sonrasında birçok bilim adamı tarafından konferanslarda ve yazışmalarda da bahsedilmeye başlandı. Nanoteknoloji sayesinde, atomik ve moleküler boyutlarda yapılan değişiklikler ile birçok sektörde çığır açılabileceği ortaya konmuştur.

Son olarak 2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin nanoteknoloji dalı için ortaya koymuş olduğu yatırım ve ilgi, nanoteknolojinin geleceğin önemli dalları arasında olacağını göstermiştir. Amerika’nın ardından birçok ülke ve firma da nanoteknoloji üzerine yatırım yapmaya başlamıştır.

Türkiye’de de nanoteknoloji üzerine çeşitli hamle ve girişimler yapılmaktadır. Ülkemizde Nanoteknoloji yazısını okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Nano-Boyut Ne Anlama Gelmektedir ?

Nano boyutlara inildiğinde malzemenin farklı özellikler gösterdiği bulunmuştur. Bunun sonucunda da bir maddenin normalde beklenen özelliklerine karşı ihtiyaca göre farklı özellikler göstermesi tasarlanabilir. Birçok bilim adamı bu bilinmez dünyada birçok malzemenin atomlarında yatan farklı özellikleri ortaya çıkararak ilgili sektörlerde çığır açmakta ve inanılmaz rakamlar kazanmaktadır.

Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılır ?

Şu an itibariyle birçok alanda nanoteknoloji ürünlerini görmekteyiz. Özellikle askeri alanda ıslanmayan kumaşlar, erken kuruyan kumaşlar vb. malzeme sektörü üzerinden birçok ürün ortaya konmuştur. Elektronik ve cihazlarda da nanoteknoloji kullanılmaktadır. 2009 yılında yapılan araştırmaya göre 803 adet nanoteknolojik ürün ortaya konmuştur.

Günümüzde nanoteknoloji evresinin 3. devresinde bulunuyoruz. 2020’li yıllarda ise 4. devresine girerek 4. nesil ürünleri görmeye başlayacağız.

  • Sağlık Sektörü
  • Tekstil
  • Elektronik
  • Otomotiv ve Gıda en başta yer alan kullanım alanlarıdır.

Bizim bildiklerimiz günümüzün bilgileri değildir. Bundan eminiz. Şu an itibariyle aklımızın alamayacağı nanoteknolojik ürünlerin ortaya konduğu komplo teorisyenleri tarafından söylenmektedir. Ama bu ürünlerden haberimiz ne zaman olur bilinmez…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir