Nar ve Limonun Faydaları

Nar faydalı bir besin kaynağıdır. C vitamini yönünden çok zengin bir meyvedir. Aynı zamanda içerisinde antosiyanin denilen maddeler yer almaktadır. Bu maddeler kansere karşı koruyucu özelliğe sahip maddelerdir.

Nar içerisinde polifenoller yer almaktadır. Bu polifenoller kan akışını hızlandırmaktadır. Kalp damar sağlığı açısından çok faydalıdır. Kalp damar hastalıklarına karşı vücudumuzu korur. Nar enfeksiyonlara karşı da koruyucu bir özelliğe sahiptir. Özellikle de boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyucu özelliğinden dolayı çok yararlıdır. Nar yüksek tansiyon hastaları içinde yararlıdır. Tansiyon düşürücü özelliği vardır. Aynı zamanda potasyum yönünden de oldukça zengin bir besindir.

nar

Narın sadece suyu sıkılarak içilmemelidir. İçerisindeki besin maddeleri daha çok narın çekirdeğinde yer almaktadır. Bu açıdan nar çekirdeği ile beraber tüketilmelidir. Nar bağırsak fonksiyonları açısından da yararlıdır.

Limon özellikle salatalarda çokça tükettiğimiz bir besin kaynağıdır. Turunçgiller arsında yer almaktadır. Tabi ki C vitamini yönünden oldukça zengindir. Limon magnezyum ve bakır yönünden zengin bir besin kaynağıdır. Limon tüketimi sayesinde kan akımı hızlanır. Çünkü kan damarlarını genişletici etkisi vardır. Bu sebeple kalp damar sağlığı açısından çok faydalı bir besindir. Aynı zamanda damar açıcı özelliği sayesinde karaciğer sağlığı açısından da oldukça faydalı bir meyvedir.

Limon bilindiği gibi C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu sebeple de gribal enfeksiyonlarda sıkça tüketilen bir besindir. Çünkü gribal enfeksiyonlarda fayda sağlamaktadır. Fakat limon içerisinde asit de yer aldığından dolayı fazla tüketilmesi sonucunda mide asidinin dengesini etkileyeceğinden dolayı reflü oluşumuna da yol açabilir. Bu sebeple fazla tüketilmemesi gerekir.

limon

Hasta olduğumuz zamanlarda limonu fazla miktarda sıkarak içmek fayda sağlamaz. Limon zaten C vitamini yönünden oldukça zengindir. C vitamini ise suda eriyen bir vitamindir. Bu sebeple fazla miktarlarda içildiğinde fazlası idrarla beraber dışarı atılmaktadır. Bu nedenle hasta olduğumuz zamanlarda da içtiğimiz çayların içerisine limon sıkmak limonun faydasını almak açısından yeterli olacaktır. Aynı şekilde salatalara limon sıkılması yada salatalara rendelenen limonlar, limonun faydasını görmemiz açısından yeterli olacaktır. Fazla miktarda tüketilmesinin yararından çok zararı olacaktır. Bu sebeple dikkat edilmesi gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir