Nasa’dan Heyecanlandıran Keşif

0
969

NASA Kepler teleskobu sayesinde muhteşem dünyalar keşfetti. Bu muhteşem keşif heyecanlandırdı. Yaşamın olabileceği düşünülen 100’den çok gezegen saptandı. Basın açıklamasıyla dünya benzeşimli gezegenler üzerine bilgiler verilmiştir. Uzayın yaşam adına müsait bölümünde ise dokuz küçük gezegen keşfedildi. Bu alanlar adına şartların, sıvı suyun var olmasına ve yaşam için müsait olabileceğine inanılmakta. Yeni neticeler, Kepler doğrultusunda keşfedilen 1284 yepyeni gezegenin var olduğu katalogda yer alıyor. NASA, bu keşifler doğrultusunda Güneş sistemi dışındaki yeni gezegenlere bağlı en büyük olan gelişme kaydedildiğini söylemiştir.

nasa-yeni-gezegenler

 

NASA yeni keşfedilen gezegenler adına açıklamalarda bulundu: NASA’da görevli olan bilim insanları yeni neticeleri ve bu muhteşem keşif ve keşifleri düzenledikleri telekonferansla açıkladılar. Kepler’in istatistik çözümlemeleri, gök bilimcilerine Dünya benzeşimli gezegenlerin nasıl olabileceği hakkında veriler sunmaktadır.

Dünya’ya en fazla benzeyen gezegenler: Kepler gözlemcisinin şimdiye dek keşfettiği Kepler-186F ve Kepler-452B gezegenleri, kapsamları, yörüngesinde dolaştığı yıldız ve yıldızından aldığı enerjiye bakıldığında ise Dünya’ya en yakın gezegenler olarak bilinmekte.

Süper Dünyalar: New Jersey’de bulunan Princeton Üniversitesi’nde görevli olan Dr. Timoty Morton, Kepler tarafınca bulunan Güneş sistemi dışında olan gezegenlerin büyük kesiminin Süper-Dünya diye adlandırılan yani Dünya’nın yarıçapından 1.2-1.9 kat olarak çok daha büyük gezegen beraberinde sub-Neptün yani Dünya’nın yarıçapından 1.9-3.1 kat olarak çok daha büyük gezegeni arasında kalmaktadır

nasa-kesfedilen-gezegen

 

 

Yaşam için müsait on milyar gezegen: Kepler teleskobunun görevi ile alakalı çalışmakta olan NASA’nın California’da bulunan Ames Araştırma Merkezi’nde görev yapan bilim insanı olan Dr. Natalie Batalhya, yapılan hesapların Samanyolu dahilinde 10 milyardan daha çok yaşam için müsait gezegen olabileceğini açıkladı. Bu muhteşem keşif ve keşifler heyecanlandırıyor.

Bize en yakın yaşanabilir olası bir gezegen: NASA Ames Araştırma Merkezi görevlisi Dr. Batalha bir söyleminde Yıldızların ortalama %24’ü, Dünya’nın boyutlarından yaklaşık 1.6 kat çok daha küçük olan yaşam için müsait gezegen barındırmaktadır. Şayet yaşanabilmesi mümkün en yakın olan gezegen her neresi olabilir diye sormaktaysanız, bu ortalama on bir ışık yılı uzaklıkta, esasen çok da yakın bir mesafe yorumunu yapmıştır.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz