Nasıl Koleksiyoncu Olunur ?

Dünyada en eski koleksiyon türü, pul toplamaktır. 1840 yılında pul kullanıma çıktığından beri Dünyanın her yerinden insanlar pul biriktirerek koleksiyon yapmışlardır. En yaygın koleksiyon türü pul koleksiyonudur. Hemen her şeyin koleksiyonu yapılmaktadır. Para, kalem, oyuncak, kırtasiye ürünleri, resim, kartpostal, fotoğraf makinesi gibi her türlü şeyin koleksiyonu yapılmaktadır. Koleksiyon yaparken sınıflandırma yapmak gerekir. Dar bir sınıfta yürümek gerekir. Bu şekilde bir sınıflandırma yaparak koleksiyon yapılması gerekir.

Bazı koleksiyonlar pul para gibi koleksiyonların katalogları vardır. Bazı koleksiyonların kataloğu yoktur. Bu koleksiyonlar sergilerde müzayedelerde fiyatları tespit edilir. Koleksiyon ürünlerinin değeri nedretliğiyle önemlidir. Bir ürünün azlığı onun fiyatının yüksek olmasını gösterir. Bildiğimiz bir pulun yedi değeri vardır. Pulun yanındaki danteli, renginin solması gibi bir takım kriterler o pulun fiyatını belirler. Hem nedretlik hem de kalite o ürünün fiyatını belirlemede önemlidir.

madeni para koleksiyonculuğu

Koleksiyonculuk ilgi ve merakla başlamaktadır. Öncelikler en kolay edinilen parçalarla yola çıkılarak koleksiyona başlanır. Ve yavaş yavaş artmaktadır. Bu artarken toplamış olunan objelerle alakalı araştırma da yapılmalıdır. Hiçbir koleksiyonun sonu yoktur. Mutlaka gelişerek devam eder. Yavaş yavaş, heyecanlanmadan biriktirmek gerekir koleksiyonları. İlgi, biriktirme ve koleksiyonculuk bu aşamaları geçirmek gerekir.

Bir şeyi toplarken tam toplamaya çalışmak gerekir. Cumhuriyet pullarını toplamaya çalışıyorsanız 1922 yılından başlayarak pulları toplamanız gerekir. Toplamaya başlarken o yıl çıkan bütün pulları almanız gerekir. Hatıra pulları, resmi pulları, posta pulları almanız gerekir. Bu pulların hepsini toplamanız gerekir. Koleksiyonu değerli kılmak için hepsini toplamak gerekir. Eksikliler olursa satmak istediğiniz zaman piyasa değerinden daha aşağı satmış olursunuz.

Koleksiyon yapmak ne yapmak istediğinize karar verdiğiniz müddetçe pahalı bir uğraş değildir. Öğrenciyseniz az birikiminiz vardır. Kitap, kitap ayracı, eski para toplayabilirsiniz. Hiç paranız yoksa ağaç yapraklarını toplayıp kurutarak koleksiyon elde edebilirsiniz. Paranız varsa eski tabloları toplayarak koleksiyon sahibi de olabilirsiniz. Herkesin kendi bütçesine göre yapabileceği koleksiyon mutlaka vardır. Burada önemli olan meraklı olmak ve koleksiyon yapmaya karar vermektir. Bu sayede iyi bir koleksiyoncu olmak mümkündür. Bıkmadan araştırmak ve koleksiyonları toplamaya devam etmek gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir