Nissan Kazaları Önlemek İçin Arılardan İlham Alıyor

Çarpışmaya karşı yeni teknolojiyi üreten Nissan, arıların gözlerinin yapısını inceleyerek bunu başarmış ve teknoloji anlamında da çok büyük bir iş başarmıştır. Arıların uçarken bazı böceklere çarpmasını engelleyen 300 derece görüş açısına sahip arıların, karmaşık göz yapılarından etkilenerek bu teknolojiyi geliştirerek oldukça büyük iş başarmışlardır.

nissan arı gözü

 

Nissan Markasının geliştirdiği bu teknoloji, Tokyo da bir fuar da tanıtılmış ve oldukça da katılım sağlanmıştır. Bir tür Robot şeklindeki Prototip “BR23C” bir  otomobilde tanıtılan ve 180 dereceye kadar görüş mesafesinde ki tüm engelleri önceden görerek, çarpışmayı engelleyen bu teknolojik alet oldukça ilgi görmüştür. Tokyo Üniversitesi ile el birliğiyle yapılan bu teknolojik Prototip Robot modeli, yakın zaman da daha geniş kapsamlı olarak büyün arabalar da kullanılmaya başlanacaktır. Nissan Markasının geliştirdiği ve Tokyo Üniversitesi ile de daha iyi dizayn edilen bu model Robot şeklinde ki Prototip isimli ürün, Arıların göz yapılarından etkilenerek üretilmiştir. 180 dereceye kadar görüş mesafesi bulunan bu teknolojik model, araçlar da oldukça fayda sağlayacaktır ve olağan tehlikeli çarpışmaları da engelleyerek önemli hasarlardan da kurtaracaktır.

Tokyo Üniversitesinin de katkılarıyla farklı bir şekilde dizayn edilen Robot şeklinde ki bu model araçlarda uzak mesafedeki engelleri önceden tespit edip uyararak sürücülere de oldukça fazla katkı sağlayacaktır . Özellik bakımından bakıldığında, araç bir engeli tespit ettikten çok kısa bir süre sonra, sağa sola kaçarak ve ya tekerleği döndürme özelliği ile harika bir teknolojiye sahiptir. Arıların uçarken diğer böceklere çarpmamak için harika ve karışık bir göze sahip olmalarından yola çıkan mühendisler bu teknolojiyi geliştirerek rekabet üstünlüğü sağlamak istemektedir.

Nissan Markasının ve Tokyo Üniversitesi Mühendislerinin katkısıyla, arıların değişik göz yapılarından yola çıkarak tasarlanarak geliştirilen Robot Tarzı Prototip Model teknoloji bakalım uygulamada nasıl bir başarı gösterecek…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir