Noel ve Yılbaşı

Noel dini bir bayramdır.Genelde noel ile yılbaşı karıştırılmaktadır.Aslında noel ile yılbaşı birbirinden farklı anlamları temsil etmektedir.Noel 25 Aralık günü kutlanan ve asıl amacı Hz. İsa’nın doğumunu kutlamak olan bir bayram günüdür.Fakat aradan yıllar geçince noel sadece dini bir bayram olmaktan çıkmış ve tüm dünyada kutlanılan bir gün olmaya başlanmıştır.Yani noel ve yılbaşı günü içiçe girmiştir.

Noel, artık tüm din mensupları tarafından kutlanılan ve asıl amacından saparak insanların birbirine hediye aldığı ve tamamen eğlenceye yönelik bir güne dönüştü.Bunun da simgesi noel baba olmuştur.Noel baba hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler buradan bilgi alabilirler.

Noel için hazırlanan noel ağacının aslında pagan dininden geldiği bilinmektedir.Yani aslında bir putperest ritüelidir.

Noel günümüzde ekonomiyi canlandırmak ve özellikle büyük devletlerin endüstrilerine hız vermek için anlamından sapmış bir gündür.Bunu anlamı dahilinde kutlayanlar illa ki vardır.Özellikle Amerikan endsütrisi bu konuda çok iyi bir strateji ortaya koymuş ve bu günü çok iyi bir şekilde ekonomiye yansıtmışlardır.Hem de her alanda.

Hollywood noelden beslenen en önemli sektörlerden birisi olmuştur.Televizyonlarda ve yılbaşı gecesi düzenlenen etkinlikler ile eğlence ve organizasyon şirketleri de pastadan büyük bir pay almaya başlamıştır.

noel ve yılbaşı

Hristiyan olmayan topluluklarda ise noel zamanı aslında yılbaşı adı altında kutlanır.Yani noel yılbaşı ile içiçe girmiştir.Fakat birçok özellik Hristiyan olmayan topluluklara da geçmiştir.Ağaç süslemek ve hindi yemek gibi gelenekler bütün dünyaya yayılmıştır.

Kısacası noel dini bir bayramdan daha çok anlamsız bir eğlence gününe dönüşmüştür.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir