Normal Doğum Yapmanın Faydaları Yönleri Nelerdir ?

Normal doğum; geçmişten gelen ve sezaryen doğum yöntemi çıkmasına rağmen günümüzde hala daha sık bir şekilde kullanılan doğum yöntemdir. Normal doğumda bebek vajinal yol ile doğurtulur ve fizyolojik bir yöntemdir. Normal doğum yapmanın çeşitli faydaları ve zararlı yönleri bulunmaktadır. Bu fayda ve zararlar sadece anne için değil aynı zamanda da bebeğe de yansımaktadır.

Normal Doğum Yapmanın Faydaları

  • Herhangi bir kesi işlemi, ameliyat ya da anestezi dahi yapılmaz ve sadece epizyotomi işlemi yapılmaktadır. Bilmeyenler epizyotomi işleminin ne olduğunu sorabilirler. O yüzden bu soruyu da akıllardan kaldıralım. Epizyotomi; normal doğumun kolaylaşması için yapılan, perine isimli bölgeye ( dış genital bölüm ) açılan bir kesidir. Bu işlem bebeğin daha kolay bir şekilde doğurtulması ve doğumun daha sağlıklı geçmesi için yapılmaktadır. Aynı zamanda epizyotomi işlemi ameliyat kesisinden çok daha kısa sürede iyileşir.
  • Normal doğum yapan bir bayan, bebeği ya da kendisi sağlıklı bir doğum atlattığı taktirde aynı gün içerisinde dahi hastaneden ayrılabilir.
  • Normal doğum yapılan bebeklerde astım benzeri solunum rahatsızlıkları çok daha az görülmektedir.
  • Normal doğum esnasında oluşan anne bebek ten bağı daha fazla olduğundan dolayı duygusal bağlılık oranı da daha fazla olacaktır.
  • Normal doğum yapan annede emzirmeye olan odaklanma daha çabuk meydana gelir.
  • Anne çok daha kısa süre iyileşir ve normal yaşantısına devam etmeye başlar.
  • Herhangi bir ameliyat kesiği olmaması dolayısı ile enfeksiyon kapma riskinden de uzaktır.
  • Akıllardan olan bir diğer soru ise: “Sezaryen doğum yapan bir anne bir sonraki doğumunu normal doğum yöntemi ile gerçekleştirebilir mi ?” sorusudur. Yapabilir ama en az 10 yıl geçmesi gerekmektedir. Normal doğum yapan bir anne ise bir sonraki doğumunu yine normal doğum yöntemi ile gerçekleştirebilir.
  • Normal doğum sonrası meydana gelen ağrılar, sezaryen doğum sonrası oluşan ağrılara göre oldukça azdır.

normal doğum

Normal doğumda da bir takım dezavantajlı durumlar bulunmaktadır. Mesela, dış genital bölge dediğimiz perine bölgesinde yırtıklar meydana gelebilir. Bu durumun önüne geçmek için epizyotomi denilen kesi işlemi bu bölgeye uygulanarak yırtık riski azaltılabilir. Diğer yandan ise epizyotomi de enfeksiyon riski taşıdığından dolayı bölge sürekli steril tutulmalıdır. Normal doğumda meydana gelen bir diğer dezavantajlı yön ise bebeğin yüz ve gözünde olabilecek morluk ve şişliklerdir. Ayrıca pelvik organlarda bazen sarma sorunları görülebilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir