Nükleer Enerji Mühendisi Ne İş Yapar ?

Nükleer enerji mühendisi, atom çekirdeğinin  çeşitli olaylar sonucu parçalanması ve kontrollü enerji üretme ile güvenli bir şekilde elde edilmesi ve bu teknolojinin gelişmesi için çeşitli tasarım ve araştırma yapan kişidir.

Nükleer enerji mühendisinin görevleri; nükleer reaktörlerin ana ve güvenlik sistemlerinin tasarlanması ve işletilmesi, nükleer santrallerde üretilen enerjinin güvenli ve ekonomik bir şekilde kullanılmasına yönelik çalışmalar yapması, alanı ile ilgili yeni teknolojiler üzerinde araştırma yapar proje ve rapor hazırlar, araştırma yapacağı konuyla ilgili malzeme ve maddenin özelliklerinin belirlenmesini ve laboratuvar çalışmasını yapar.

nükleer enerji mühendisliği

Tüm bunların yanı sıra nükleer enerji mühendisi çalıştığı reaktörü kontrol etmek için bilgisayar ortamına, araştırma reaktörü ölçme aletlerine ve teknik çizim malzemelerine ihtiyacı vardır.

Nükleer enerji mühendisi alanında iyi bir yere gelmeyi amaçlayan kimseler üst düzey genel yeteneğe, bilimsel meraka sahip, fizik ve matematik konularına ilgi duyan ve bu alanda başarılı, bedence sağlam, dikkatli, yaratıcı ve sorumluluk duygusunun gelişmiş olması gerekir.

Nükleer enerji mühendisi olmak için Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği bölümünde eğitim verilmektedir. Günümüzde bu teknoloji de ileri seviyede bulunan Rusya da Türkiye’den öğrenci almakta 4 yıl lisans 2 yıl lisans üstü eğitim verdikten sonra Mersin ilimizde açılması planlanan nükleer enerji santralinde çalıştırılmak üzere nükleer enerji mühendisi yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

nükleer enerji mühendisi

Rusya da eğitim aldıktan sonra iş bulmaları garanti olacak mühendis adaylarının tek zorluğu Rusça öğrenmek olacaktır. Fakat gene de şuan itibariyle bir nükleer reaktör bulunmadığı için ülkemizde iş bulma olanakları sınırlıdır.

Yabancı dil bilgisi çok iyi olan nükleer enerji mühendisi bu sektörde iş bulma imkanları çok daha fazladır. Nükleer enerji santrallerinde, enerji sektöründe, endüstriyel üretim tesislerinde, araştırma geliştirme laboratuvarlarında, sağlığı ve fiziği bağlamda hastane ve tıbbi laboratuvarlarda, kamu kurumlarında genellikle Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, TÜBİTAK ve TEAŞ’ta çalışabilirler.

Ülkemizde nükleer enerji mühendisi bölümünü bitiren öğrencilerin bazıları yurt dışına çıkmaktadır bu öğrencileri akademisyen olarak üniversitelerde görev yapmak üzere çağırmak mümkündür. Nükleer enerji mühendisi için yükselme olanağı lisans eğitimi sonrasından yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyer yapabilir ayrıca üniversitelerde, araştırma görevlisi, yardımcı doçent, doçent ve ya profesör olarak görev alabilirler. Kamu kurumları ile özel sektörde de yöneticilik görevlerine yükselme olanağı vardır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir