Obezite Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Obezite, vücutta yağ hücresinin normalden fazla olmasına denir. Bunu belirlerken birkaç yol kullanılır. Beden kitle endeksinin hesaplanması bu yollardan biridir. Bedensel kitle endeksi değeri; boyun karesinin kiloya bölünmesiyle elde edilen değerdir. Belli değerler arasında olmalıdır bu bedensel kitle endeksi. Çocuklarda yaşlılarda gençlerde farklı aralıklarda değerler hesap edilir. Ama ideal olan değer on sekiz buçuk  ile yirmi beş arasındaki değerlerdir. Yirmi beş  üstü hafif şişman ve otuz üzeri şişman olarak ifade edilir. Obezite sorununun hastalık olması kırk ve üzeri olduğu değerlerde söz konusudur. Beden kitle endeksi otuz beş ve  üzeri olursa da farklı hastalıklar olabilir. Bu değerlerde de dikkat edilmesi gerekir.

Obezitenin neden olduğu hastalıklar diyabet, kalp ve damar hastalıklarıdır. Son yıllarda da kanser hastalığı da obezitenin neden olduğu bir hastalık olarak ifade edilmektedir. Sigaradan bağımsız olarak obezitenin  akciğer kanserine neden olduğu söylenmektedir. Bu konuda araştırmalar yapılmaktadır. Normal kilodan obeziteye kadar ilerlemesi ve devam etmesi ölümcül risklere bile neden olabilir.

obeziteObezite riskini azaltmak için beslenmede en önemli olay öğün atlamamak ve gün içerisinde öğünleri yaymaktır. Uzun süreli yapılan çok düşük kalorili diyetlerde obezitenin habercisidir. Çünkü metabolizmayı  uzun bir dönem yavaşlatır bu diyetler. Normal yaşama geçildiğinde ciddi kilo artışına neden olurlar. Kızartmalar, hazır gıdalar, aşırı alkol kullanımı, aşırı kuru yemiş tüketimi,  pilav ve makarna tüketimi, obezite başlangıcına neden olan gıdalardır. Bunlar dikkatli tüketilmelidir. Bu gıdaların haftada bir gün tüketilmesi obezite sorununu engeller. Sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmelidir.

Obezite hastalarının dikkat etmeleri gereken en önemli şey öğün atlamamaları gerektiğini göz önüne alarak ona göre beslenmeleri gerekir. Sebze çok tüketilmeli ve bakliyat yemeye de önem gösterilmelidir. Yağ tüketimi minimize edilmiş şekilde tüketilmelidir. Kahvaltıda yağsız peynir, bol miktarda domates ve salatalık olmalı ve kepek ekmek tüketilmedir. Ara öğünde meyve, süt yada yoğurt tüketilmelidir. Akşam ve öğle yemeklerinde, sebze yemekleri tüketilmelidir ve bunun yanında  kepekli ya da tam buğday ekmeği tüketilmelidir. Fakat kepekli yada tam buğday ekmekleri de aşırı şekilde tüketilmemelidir. İki dilim yenmesi yeterli olacaktır. Obezite ülkemizin önemli sorunları arasında bulunmaktadır. Bu yüzden daha bilinçli bir toplum olmamız ve dengeli beslenme ile sporu hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir