Çağımızın hastalığı kanserin teşhis edilebilmesi için Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’den araştırmacılar bir yazılım geliştirdi. Geliştirdikleri yazılımla birlikte Prag’da düzenlenen Uluslararası Biyomedikal Görüntüleme Sempozyumu’na katılan ekibin Camelyon16 adlı yarışmada dünya dördüncüsü oldukları açıklandı. Yarışmayı Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’den katılan Harvard Tıp Okulu ile Massachusetts Institute of Tecnology takımlarının kazandığı duyurulurken yarışmaya İspanya, Finlandiya, Hindistan, Hollanda, Kanada, Beyaz Rusya, ABD ve Hong Kong’tan toplamda 23 takımın yarıştığı bildirildi.

kanser-teshis-yazilimi-odtu

Prag’taki yarışma için Türkiye’den yalnızca ODTÜ katılırken makine öğrenmesi (machine learning) adı verilen özel bir yöntemle yeni bir bilgisayar yazılımının geliştirildiği belirtildi. Yarışma hazırlıklarının yaklaşık olarak üç ay sürdüğü ve konu olarak da bilgisayar kullanılarak kanser teşhisini becerebilecek bir yazılım olarak belirlediklerini açıklandı. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Halıcı ekibin liderliğini üstlenirken yeni yazılım hakkında bilgiler verdi. Hacettepe Üniversitesi ve ODTÜ ortaklığıyla kurulan Nörobilim ve Nöroteknoloji Doktora Programı yürütücüsü de olan Prof. Dr. Halıcı, pataloglar tarafından mikroskop kullanılarak elle yapılan boyanmış lenf düğümlerinin değerlendirme konusuna eğildiklerini, bunun nedeninin ise bu değerlendirme sürecinin inceleme zorluklarının olması ve uzun sürelere ihtiyaç duyulması olarak belirtti. Bu tür sorunların sayısal yazılım ile üstesinden gelinebileceğini açıklayan Prof. Dr. Halıcı,  patolojide bu tür medikal görüntüleme tekniklerinin kullanıldığını ve yeni bir alan olmasına rağmen çok hızlı gelişmelerin kaydedildiğini söyledi.

odtu-kanser-teshis-yazilimi

Cam slayt üzerinde yer alan doku örneklerinin sayısallaştırılması tekniğine dayanan yöntemde cam slaytlar taranarak sayısal görüntülerin elde edildiği açıklanırken her bir cam slaytının 160 nanometre çözünürlükte olduğu vurgulandı. Sayısal hale getirilen bu doku örneklerinin bilgisayar yazılımı kullanılarak el değmeden kanser teşhisi konabileceğinin altı çizilirken bu yöntemi ODTÜ araştırmacılarının geliştirdikleri Prof. Dr. Halıcı tarafından açıklandı.

Yarışmaya Prof. Dr. Halıcı’nın yanı sıra ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans Öğrencisi Mustafa Ümit Öner ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nden de öğretim üyesi Doç. Dr. Rengül Çetin Atalay’ın içinde bulunduğu bir ekip katıldı. Ekibin genel amacının göğüs kanseri üzerine bilgisayar yazılımı kullanılarak kanser teşhisine yönelik bir bilgisayar programı geliştirmek olduğu bildirildi.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz