Öğlen Uykusunun Faydaları Nelerdir?

Öğlen uykusunun geçmişten günümüze kadar ne kadar yararlı olduğundan bahsedildi.Eski zamanlarda insanlar öğlen uykusu için kendisine zaman ayırırlardı.Birçok alim öğlenleri kendileri için bir zaman ayırırlardı ki öğlen uykusunun faydalarından istifade etsin.Fakat şimdilerde buna zaman ayıran kaç kişi görüyorsunuz?

Yapılan bilimsel araştırmalar da gün içerisinde özellikle öğlen saatlerinde uyumanın zeka keskinliğini son derece arttırdığını ortaya koymuştur.Bunun yanında gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiye kavuşmanıza ve rahatlamanıza da yardımcı olur.Yorgun bir öğle öncesinin tüm stres ve sıkıntısını bir öğlen uykusu ile atabilirsiniz.Peki ne kadar süre ayırmalısınız ki maksimum verimi alabilesiniz?

  • 10 dakikalık bir uyku sizin yorgunluğunuzun büyük bir kısmını ortadan kaldırır ve beyin gücü seviyenizin artmasına yardımcı olur.
  • 20 dakika uyumak ise sizin reflekslerinizi hızlandırır ve sayısal becerinizi arttırır.
  • 30 dakikalık bir uyku sağlık açısından iyi bir destek vermektedir.Fakat uyandığınızda üzerinizden biraz sersemlik kalabilir.Bu yüzden daha kısa bir şekerlemeyi tercih edebilirsiniz.
  • 45 dakika ile 90 dakika arasında bir süre içerisinde uyumak ise yararsız olarak tespit edilmiştir.
  • 90 ila 110 dakika arasında bir süreyi uykuya ayırmak ise uyku düzensizliğinizin oluşmasına neden olabilir.Bu da fayda sağlamaya çalışırken daha kötü bir şekilde zarar görebilirsiniz.

Size en iyi tavsiyeyi yapmamız gerekirse 20-30 dakikalık bir şekerleme en uygun seçim olacaktır.Uyguladığınızda, uygulayanlar bilirler, gerçekten ne kadar yararlı bir gün içi uykusu veya şekerlemesi olduğunu göreceksiniz…

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir