Öksürüğün Sebepleri Nelerdir ?

Öksürük genelde virüs nedenli olarak karşımıza çıkar. Fakat öksürük başka hastalıklarında bir bulgusu olabilir. Akciğer kanserlerinin, bronş kanserlerinin, kalp yetmezliğinin, astım hastalıklarının, koahın en önemli bulgusu öksürüktür. Bu öksürükler kısa süreli değildir. Uzun süreli bir öksürüktür. Öksürükle beraber başka belirtilerde vardır. Mesela kanserlerde kilo kaybı, halsizlik, balgamda kan görülmesi, şiddetli sırt ağrıları da öksürüğün yanı sıra görülen semptomlardır. Koah hastalıklarının ortaya çıkmasının en önemli sebebi sigaradır. Nefes darlığı gözlenir. Kalp yetmezliğinde düz bir şekilde yatamamak ve gece gelen öksürükler olabilir.

öksürükÖksürüğe karşı evde yapılabilecek en önemli şey bol bol sıvı almaktır. Çünkü ne kadar çok sıvı alırsanız, öksürüğün şiddeti ve kuruluğu ortadan kalkacaktır. Çünkü su balgamı en iyi çözen maddedir. Bol su içmek gerekir. Bunun dışında ıhlamur çayı, adaçayı gibi bitkisel çaylar içilebilir. Bunların dışında burnu açacak tuzlu su uygulamak faydalı olabilir. Üç gün içerisinde öksürük geçmiyorsa o zaman hastalık daha büyüyor demektir. Eğer öksürük evdeki bir nedenden dolayı oluşuyorsa etkenden ulaşmak gerekir. Mesela evde boya yapıldıysa ve boyadan kaynaklanan bir öksürükse bu alerjik öksürüktür. Bu sebeple evden uzaklaşmak gerekir. Aynı şekilde eve halı kaplattıysanız buna bağlı olarak öksürük meydana geliyorsa bu uzun sürer ve alerjik öksürüktür.

öksürükİlk başlarda öksürük meydana gelmesi kişide paniğe yol açmamalıdır. Üç gün öksürüğün takibi yapılır ve öksürüğün sebebi anlaşılmaya çalışılmalıdır. Eğer öksürük zaman içerisinde şiddeti azalıyorsa ve yan belirtileri de yoksa o zaman korkmamak gerekir. Öksürük ile beraber balgam, ateş, balgamda kan gözükmesi, nefes darlığı gözlenmiyorsa basit bir tedavi ile öksürük geçirilir. Eğer öksürük giderek artıyorsa ve ilave olarak başka belirtilerde varsa o zaman doktora başvurmak gerekir.

Viral ve bakteriyel öksürükler bulaşıcı özellik taşırlar. Ama alerjik, reflü öksürükleri bulaşıcı değildir. Bulaşıcı öksürükler damlacık enfeksiyonu ile bulaşırlar. Öksürüldüğü zaman havada kalan bakterilerden bulaşır. Bu sebeple öksüren insanlardan uzaklaşmak gerekir. Hasta olan insanlarla tokalaşmamak, öpüşmemek gerekir. Aynı ortamda bulunmamaya dikkat etmek gerekir. Bu şekilde öksürüğün bulaşmasını önleyebilirsiniz.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir