Okul Üniforması Giymenin Yararları

Ülkemiz eğitim kurumları içerisinde tartışılan konulardan biri de okul üniformasıserbest kıyafet konusudur. Bu yazıda yabancı kaynaktan aldığımız bilgileri sizler ile paylaşarak okul üniforması giymenin avantajları hakkında bilgiler vereceğiz. Okul üniforması konusunda Türkçe yazılmış önemli bir kaynak yazı olacağını düşünüyorum.

Okul Üniforması Giymenin Pozitif Yönleri

  • Yetkililerin okulda yer alan öğrencileri daha rahat bir şekilde anlar ve yabancı birinin okul öğrencileri arasına kolay bir şekilde karışmasını engeller. Okul için güvenliği çok ciddi derecede olmasa da sağlar.
  • Serbest kıyafet uygulaması sonucunda öğrenciler çok büyük bir zamanını modaya uygun giyinme ve güzel görünme gibi konulara ayıracak ve derse olan dikkatleri dağılacaktır. Okul üniforması, öğrenciler üzerinde bu sorunu ortadan kaldırarak öğrenciler sadece derslerine konsantre olmuş olur.
  • Okul üniforması giyildiği taktirde bazı gençlerin züppe gibi davranması engellenmiş ve durumu kötü olan çocuklara baskı yapmaya yeltenebilecek çocukların önüne geçilmiş olunur. Ayrıca kıskançlık ve hatta hırsızlık gibi ciddi problemlerin önüne geçilmiş olunur. Çocukların başkalarının sahip olduğu şeylere sahip olmak istemesi ve durumlarının yeterli düzeyde olmaması onu yanlış bir yola iterek hırsızlığa götürebilir.
  • Okul üniforması ile yanlış mesajlar verebilecek serbest kıyafetlerin önüne geçilmiş olunur. Birçok serbest kıyafet üzerinde cinsel veya agresif mesajlar bulunmaktadır. Bu da çocukların ahlakı üzerinde olumsuz bir etkiye yol açar.
  • Okul üniforması öğrenciye disiplin ve topluluk bilinci oluşturmasında yardım eder. Bu durum da doğal olarak şiddet olaylarını azaltır. Öğrenciler kişisel güvenlik endişesi olmadan rahat bir şekilde okula gelebilirler. Öğretmenler de öğrencilere muhafızlık etmek yerine derslerine konsantre olurlar.
  • Okul üniforması giyen öğrenciler kendi yeteneklerini ve yaratıcılıklarını farklı yollarla ortaya koymak isterler ve kendilerini geliştirirler.
  • Okul üniforması takım ruhunu ve aidiyet duygusunu geliştirir.
  • En önemlisi de okul üniformasının düşük maliyetli olması ve bu sayede de ebeveynlere masraf oluşturmamasıdır. Herkesin karşılayabileceği düzeyde bir maliyette olması, okul üniformasını daha verimli kılar.

okul üniforması 2

Bazı ebeveynlerin ise şu şekilde tepkileri bulunmakta;

  • Okul üniforması öğrencilerin özgürlüklerini ve kendilerini ifade etme hakkını elinden alıyor.
  • Farklı görüşlerin tek bir çatı altında toplanmasına ve tek tipçiliğe yol açıyor.

Olayı özet geçmek gerekirse; okul üniforması öğrencilerin sadece derslerine konsantre olmalarına ve dikkatini marka, elbise, güzel gözükme gibi farklı olaylara vermemeyi sağlıyor. Bunun sonucunda hem başarı artıyor hem de öğrenciler arasındaki samimiyet daha üst seviyede yaşanıyor.

Kaynak: www.buzzle.com/articles/benefits-of-school-uniforms.html

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir