Öküz Başlı Antiloplar Hakkında

Öküz başlı antiloplar ya da diğer bir ismiyle Afrika antilopları, Güney Afrika bölgesinde yaşamaktadırlar. Sürü halinde yaşarlar. Çok hızlı hareket edebilirler. Düşmanları tarafından takip edildiklerini anladıklarında yarış atlarından daha hızlı koşmaktadırlar. Görünüş olarak bufalolara benzemektedirler. Ağırlıkları 150 ila 250 kg arasında değişen öküz başlı antiloplar, 1.15-1.40 metreye kadar büyüyebilirler. Vahşi doğada yirmi yıldan fazla yaşayan bu hayvanlar; dikenli yaprakları, savanada bulunan otları, yere düşmüş meyveleri yiyerek beslenirler. Antiloplar Serengeti otlarını sevmektedirler. Bu otlar küçük yapraklı ve kısa gövdelidir.

öküz başlı antilopların görünümü

Öküz başlı antiloplar Mara Nehri’nin yüz bin kilometre kadar uzağına göç ederler. Burası onlar için en uygun kamp yeridir. Yavrularında dünyaya gelmesiyle sayıları giderek artmaktadır. Öküz başlı antiloplar günde on altı saat ot yerler. Dolayısıyla yağmurlar azaldığında ve sona erdiğinde otlar yeteri kadar büyüyemez. Bu sebeple başka yerlere göç etmek zorunda kalırlar. Çevredeki otları hızla tüketirler. Ve yeni otlar bulmak için farklı yerlere gitmeye başlarlar. Senede bir yada iki kere göç ederler. Yiyecekleri azaldığı için ve kuraklık meydana geldiği için göç etmek zorundadırlar.

öküz başlı antiloplar

Öküz başlı antilopların ön bacakları, arka bacaklarına göre daha uzundur. Yaşam alanları özellikle Afrika’daki Serengeti ovalarıdır. Başları belirgin olarak büyük olan hayvanlardır. Hem erkeğinde hem dişisinde boynuz bulunmaktadır. Bu nedenle bu türe Türkçede öküz başlı antilop adı verilmektedir.

Öküz başlı antiloplar, sürü halinde yaşadıklarından dolayı yüz yada daha fazla toplulukla bir arada yaşarlar ve hareket ederler.

öküz başlı antiloplar göç ederken nehri geçiyor

öküz başlı antilop

Öküz başlı antiloplar göç ederken Mara Nehri üzerinden geçmeleri gerekiyor. Bu nehir  timsahlarla dolu olduğu için antiloplar bu nehirde timsahlara yem olabiliyor. Antiloplar nehirden geçerken suyu sıçratarak geçiyorlar. Böylece  timsahların korkmalarını sağlamış oluyorlar. Ama timsahlar sessiz bir şekilde suyun içinden ilerleyerek avlarını yakalamaya çalışıyorlar. Sürü halinde nehirden geçen antiloplardan mutlaka timsahlara yem olanları oluyor. Bu sayede timsahlar yiyeceklerine kavuşuyorlar. Diğer antiloplar ise hızla hareket ederek nehirden kurtulmaya çalışıyor. Böylece yaşam döngüsü hayvanlar içinde deva ediyor. Bu şekilde kendi içlerinde bir düzen sağlanmış olunuyor. Bu İlahi düzende birileri ölürken birilerinin yaşamına devam etmesi gerekiyor. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlar aleminde de durum böyle…

afrika antilopları

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir