Öldüğünüzde Vücudunuzu Ele Geçirenler: Bağırsak Mikropları

İnsan vücudunda tahmini olarak 100 trilyona yakın bağırsak bakterisi bulunuyor. Bakteri ya da mikrop olarak isimlendirilen bu mikroorganizmalar, hayati öneme sahiptirler ve çok yararlıdırlar. Sağlam ve güçlü bağırsak bakterileri sayesinde bağışıklık sisteminiz güçlü olur, sizi şeker hastalığına karşı korur, sindirime yardım eder ve sağlıklı gastrointestinal sistemi oluşturulmasında etkin rol oynar. Sanki akılları varmış gibi! Bu da yaratılışın ayrı bir inceliği…

Bu dost mikroorganizmalar peki öldüğünüzde neler yaparlar ? Bağırsak bakterileri siz öldüğünüzde tam bir düşman olur. Sizi ele geçirmeye başlar. Buna düşmanlık denmesi ne kadar doğru bilmiyorum. Ölümünüzden itibaren yemek bulamadığı için bu bakteriler, diğer organlara sıçramaya başlar. Bir kaçış telaşı gibi.

Bağırsak mikroplarının ölümün ardından vücuda yayılmaya başlaması, adli tıp uzmanları için bu konuyu çok önemli bir durum haline getirdi. Çünkü bu sayede ölen birinin ölümü hakkındaki birçok bilgi bakteriler aracılığı ile elde edilebilirdi.

Yapılan araştırmalar gösterdi ki; bağırsak bakterilerinin organlara yayılması ve gösterdiği karakteristik özellikler, sizin ne zaman öldüğünüzü ve nerede öldüğünüzü göstermektedir. Otopsi esnasında önemli bilgiler vermektedir.

Aslında siz öldükten sonra da bağırsak mikropları sizin için çalışmaya devam eder.

Kaynak: Popsci

 

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir