Öldükten Sonraki Hayat – Berzah Alemi

İki şey arasındaki engel olarak ifade edilen berzah, dini anlamda öldükten sonra gidilen yerdir. Aslında ne dünya alemidir ne de ahiret alemidir. İkisi arasındaki geçiş sırasında kalınan yer olarak bilinmektedir. İnsanlar öldükten sonra gömüldüklerinde bedenlerinde çürüme başlar. Beden olarak yok olmuş gibi bir anlam olsa da aslında ölen beden değil ruhtur. Bu açıdan öldükten sonra mahşer meydanında dirileceğimiz ana kadar geçen sürede kaldığımız yer berzah alemi olarak bilinir.

berzah alemi

Berzah alemi kabir hayatı şeklinde de ifade edilmektedir. Aslında sadece kabre konulan cenazeler için geçerli bir anlam değildir. İnsanlar denizde de boğulsa, yanarak kül olsalar dahi berzah alemi yaşarlar. Öldükten sonra Münker ve Nekir melekleri gelerek çeşitli sorular yöneltirler. Rabbin kim?, dinin nedir?, peygamberin kimdir? gibi soruların sorulduğu kabirde bu sorulara doğru cevap verenler cennete girecekler haberdar edilir. Ama doğru cevap veremeyenlerin ise şiddetli azap görecekleri cehenneme girecekleri haber verilir. Berzah aleminin rahat olarak geçirilmesi bilinmesi için dünyada iyi işler doğru ameller yapmak gereklidir. Bu açıdan dünyada Allah’ın emirleri doğrultusunda hareket eden insanlar, mükafatlarını da göreceklerdir. Ama kötülük yapan, şer düşünen ve Allah’ isyan eden, şirk koşan kişiler de cezalarını çekeceklerdir. Dünya hayatı bir imtihan yeridir. Dünyada ne ekilirse ahirette de onun meyvesi alınacaktır. Bu açıdan berzah aleminin rahat geçmesi ancak iyi bir hayat, salih ameller ile mümkün olacaktır.

İnsan öldüğü zaman ruhu başka bir aleme geçer. İnsan orda rahatta yaşayabilir, azap da görebilir. Bunlardan birini mutlaka yaşar. Uyuduğumuz zaman nasıl başka bir alemde gibi hissediyorsak kendimizi, öldüğümüz zaman da berzah aleminde aynı şey olmaktadır.

Berzah hayatı ahiret hayatının il durağı olarak ifade edilebilir. İnsanlar amellerine ve imanlarına göre kıyamete kadar ruhani olarak ayrı bir hayata başlarlar. Buradaki hayat bedensel değildir. Hareket yoktur. Hissetmek vardır. Hislerle yaşanan bir alemdir berzah alemi. Aslında berzah alemi cennet bahçelerinden bir bahçe de olabilir, cehennem çukurlarından bir çukur da olabilir. Bunun seçimi insanın dünyadaki yaşantısıyla doğru orantılı olarak verilir.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir