Olimpos Dağı Hakkında Bilgi

Olimpos Dağı, konum olarak Tesalya ile Orta Makedonya bölgesi arasında bulunan ve mitolojilere konu olmuş efsaneler arasına girmiş bir dağdır. İsmini yunanca olan Olympos kelimesinden almaktadır. Eski türkçe içerisinde ise ismi Semavatevi olarak bilinmektedir.

Dağın yüksekliği 2.917 m’dir ve bu yükseklik ile Yunanistan’ın en yüksek dağıdır. Yunan mitolojisine de konu olan Olimpos Dağı, mitolojide Yunan Tanrılarının evi olarak gösterilmektedir.

Olimpos Dağı Coğrafya Bilgileri

Coğrafi konum olarak yerleşim yerlerine olan mesafesi;nasa olimpos fotoğrafı

  • Yunanistan’ın başkenti olan Atina’ya 263 km mesafede,
  • Selanik’e ise 78 km uzaklıkta bulunuyor.

Olimpos Dağı’nın toplamda 52 tane zirvesi bulunmaktadır. Kasım ve Mayıs aylarında ise zirveleri kar ile kaplıdır. Çok sayıda akarsuyu da bünyesinde bulundurmaktadır.

Olimpos dağı ayrıca UNESCO ile ilgili bir proje kapsamında Dünya Biyosfer Reservlerinden biri olmaktadır.

Olimpos Dağı’nın Tarihçesi

Olimpos Dağı’na yapılan ilk sefer Osmanlı Padişahı IV. Mehmet tarafından yapıldığı söylenmektedir. Fakat tarihe not düşülen ilk tırmanış ise  Sonini isimli Fransız bir denizci tarafından 1780 yılında gerçekleşmiştir. Bu tırmanıştan sonra 1913 yılında kadar kimse zirveye ulaşamamıştır. 1913 yılında ise Yunan Chris Kakalas ile İsviçreli olan Fred Bouasona ve Daniel Bo-Beauvais zirveye tırmanmışlardır.

olimpos dağı tırmanışları

Olimpos Dağı ve Yunan Mitolojisi

Yunan mitolojisine göre Olimpos Dağı’nın zirvesinde Yunan Tanrıları yaşamaktadır. Bu Tanrılar da isimlerini dağdan almaktadır. Olimposlular veya Oniki Oliposlu ismi ile bilinirler. Mitolojide yer alan Titanlar savaşı içerisinde Oliposluların kalesi Olimpos Dağı olarak adlandırılmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir