Olipos Dağı Hakkında Bilgi

Olimpos Dağı, konum olarak Tesalya ile Orta Makedonya bölgesi arasında bulunan ve mitolojilere konu olmuş efsaneler arasına girmiş bir dağdır. İsmini yunanca olan Olympos kelimesinden almaktadır. Eski türkçe içerisinde ise ismi Semavatevi olarak bilinmektedir.

Dağın yüksekliği 2.917 m’dir ve bu yükseklik ile Yunanistan’ın en yüksek dağıdır. Yunan mitolojisine de konu olan Olimpos Dağı, mitolojide Yunan Tanrılarının evi olarak gösterilmektedir.

Olimpos Dağı Coğrafya Bilgileri

 

Coğrafya

NASA fotoğrafında Olimpos Dağı

Başkent Atina’ya 263 km, Selanik’e ise 78 km uzaklıktadır. Olimpos Dağının 752m’den başlayarak 2917m’ye ulaşan 52 ayrı zirvesi vardır. Kasım-Mayıs döneminde zirveler karla kaplıdır. Kışın sıcaklık -20 °C,+10 °C; yazın ise 0 °C,+20 °C arasındadır. Yıllık 1000-1800mm yağış alan dağ, birçok küçük akarsuyun kaynağıdır.

Olimpos Ulusal Milli Parkı, 1938 yılın Yunanistan’nın ilk milli parkı olarak ilan edilmiştir. Ayrıca dağ, 1981 yılından beri, bir UNESCO projesi olan Dünya Biyosfer Reservlerinden biridir.

Tarih

Tırmanışlar

Dağa yönelik ilk keşif gezilerinden birini Avcı lakabıylada bilinen Osmanlı Sultanı IV. Mehmet’in gerçekleştirdiği söylenir. Ama kayıtlardaki ilk zirve tırmanışı 1780 yılında Fransız denizci Sonini’nin gerçekleştirdiği başarısız girişimidir. 1913 yılına kadar zirveye ulaşan olmamıştır. 2 Ağustos 1913 günüYunanlı yerel bir avcı olan Chris Kakalas rehberliğinde iki İsviçreli, Fred Bouasona ve Daniel Bo-Beauvais zirveye ulaşırlar.

Mitoloji

Antik Yunan inanç sisteminde, dağın zirvesinde bulutların arasında Yunan Tanrıları yaşar. Tanrılar, dağın adından dolayı Olimposlular ya da Oniki Olimposlu olarak anılır. Dağ, Titanlar Savaşında Olimposluların kalesi durumundadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir