Olta İle Balık Tutmak Hakkında Bilgiler

Yapay yemler amatör balıkçılığı lügatinde önemli bir  yer tutmaktadır. Yapay yemlerin en büyük avantajlarından bir tanesi avlığa gidildiğinde yem sıkıntısı konusunda herhangi bir problemin yaşanmamasıdır.  Çeşitli şekillerde yapay yemler bulunmaktadır. Avlanacak balığa özel olarak üretilmektedir. Hedefe uygun yapay yem alınmalıdır. Oltalara takılacak yemler iki türlü olarak adlandırılır. Bunlar doğal ve suni yemlerdir. Doğal yemler denizden yada tatlı sudan elde edilen yemlerdir. Suni yemler ise silikon veya plastik benzeri hammaddelerden üretilen ürünlerdir. Olta balığa hissettirilmeden yemler kamufle edilmelidir. Balığın ön tarafından iğne ile girmek kaydıyla yeme zarar vermeden ileriye doğru ittirme unsuru ile gerçekleştirilir. Balığı formunda herhangi bir bozulma olmamalıdır. Yapay yemlerde yaprak adı verilen yem şekli kullanılır. Balık yatay konumdayken bıçak ileri doğru sürülüp yapay balık yaprak konumuna getirilir. Bu yaprak kısmına iğneli kısım sokularak diğer tarafı da tersten sabitlenerek takılmalıdır.

amerika'da olta balıkçılığı

Öncelikle olta takımı geriye almak kaydıyla ve vücudumuzun ağırlığını arka ayağa vermek şartıyla atış pozisyonu alınır. Sonrasında makinenin misinasının emniyet kilidi açılır. Daha sonra ileriye doğru suya doğru atılır. Atış yapıldıktan sonra uygun derinliğe kadar olta bırakılır. Suyla buluşturulan oltaya sürekli bir hareket pozisyonu kazandırılmalıdır. Bu sayede av cezp edilmiş olur. Oltanın uç kısmında suya doğru çekme eğilimi varsa balık tutulmuş demektir.

Amatör balıkçılıkta hedef olan av türlerine baktığımız zaman ülkemizin bu konuda bize sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde bölgesel ve mevsimsel olarak farklı türleri avlamak söz konusudur. Özellikle İstanbul Boğazı’nda avlayabileceğimiz balık türleri palamut, istavrit, lüfer, sardalye, levrek ve dip balıklarıdır. Ege Bölgesinde balık çeşitlilik gösterir ama balık miktarı düşüktür. Ege ve Akdeniz Bölgesindeki balıklar daha iri balıklardır. Ege Bölgesinde karagöz, mercan, sargoz, melanur, orfoz, lahos, baraküda, akya balıkları avlanmaktadır.

İstanbul Bölgesinde özellikle jeopoitik konumunun vermiş olduğu imkanlardan dolayı gerek tekne ile gerekse kıyıdan amatör balıkçılık yüksek av verimi gerçekleşebilmektedir. İstanbul’da  Sarıyer, İstinye, Kireç burnu, Arnavutköy, Bebek gibi kıyı bölgelerde amatör balıkçılık yapılmaktadır.

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir