Ölüm Riskinizi 4 Kat Azaltmak İster Misiniz?

0
1094

   Ölüm riskinizi azaltmak istiyor iseniz buraya kulak verin. Kolestrolünüzü seviyede tutarak, zamansız gerçekleşecek ölümlere dur demeniz mümkün olacaktır.

   Kolestrol nedir?

Kolestrol hücre zarının yapısında bulunan D vitamini olarak karşımıza çıkar. Safra asitleri ve bazı hormonların büyüme ve gelişmesi için olması gereken en önemli etkenler arasında yerini alır. Kolestrol dışarıdan besinler yoluyla alındığı gibi karaciğer ve bağırsaklarda da yapılır. İnsan vücudu kolestrole gereksinim duyar. Ama bu değerinde belli bir ölçüde olması gerekmektedir. Yaş ilerlemeye başladığından itibaren kandaki kolestrol artış göstermeye başlar. Ayrıca erkeklerde sıklıkla daha fazla görüldüğü saptanmaktadır. Kolestrolünde  iki çeşidi bulunmakta ve iyi kötü olarak çeşitlenmektedir. LDL olarak bilinen kolestrol kötüdür ve düşük yoğunluklu kolestrol olarak anılır. Ama HDL olarak karşımıza çıkan kolestrol değeri ise iyi olarak nitelendirilir.

kolestrol-ve-kalp-krizi

Yüksek yoğunluklu bir kolestrol tipidir. LDL kandaki kolestrolü taşımakta görev üstlenirken, artışı oldukça tehlikeli olup, kalp krizini tetikler ve riski arttırır. HDL ise damar duvarında mevcut olan kolestrolü damar dışına taşır ve bu yüzden de sizi kalp krizinden koruyucu bir etkiye sahiptir. Malesef ki ülkemizde HDL yani iyi kolestrol diğer ülkelere göre daha düşüktür. Bu da kalp krizi rizkini oldukça arttırmakta ve yaşamı tehlikeye atmaktadır. Belli egzersizler, yeşil yapraklı bitki ve birtakım ilaçlar sayesinde HDL kolestrol düzeyini arttırmanız mümkün olacaktır.

Kolestrol düzeyi ölçümü sürekli kontrol ettirilmesi gereken bir değer olarak karşımıza çıkar. HDL kolestrol değerleri belirlenen seviyenin üzerine çıktığı takdirde kalp krizi riskini oldukça azalacaktır. Ülkemizde birçok ölüm bilindiği üzere kalp krizinden kaynaklanır. HDL Kolestrol  düzeyi istenilen seviyede olduğunda bu kalp krizi riski en aza kadar inmektedir.

kolestrol-yasami-hayat

Kalp krizi bazen direk öldürmemekte ve vücutta oldukça fazlaca hasar bırakmaktadır. Bu hasarla birikte hasta eski sağlığına kavuşamamakla birlikte, zor günlerin içerisinde kendisini bulur. İşte bu durumların yaşanmaması adına hayatınızda tehdit edici noktaları belirleyerek irdelemeli ve bu konuda önlemler alarak, sağlığınızı iyi bir şekilde oldukça uzun yıllar koruyabilirsiniz.

 

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz