Ozonosfer Nedir ? Ozonosferin Özellikleri

Ozonosfer, diğer bir adıyla Ozon Tabakası, stratosfer katmanının bir üst basamağında yer alan tabakadır. Ozon tabakası bizi hayati anlamda koruyan ve çok yararlı işlevleri bulunan bir tabakadır. Ozonosfer, güneşten gelen zararlı ışınları yani ultraviyole ışınları tutarak bize ulaşmasını önler. Bu ışınları tutmasaydı ölümcül sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirdik.

Ozonosfer ( Ozon Tabakası )Nedir ?

Ozon gazı, O3 ile simgelenen 3 oksijen atomundan oluşan şeffaf görünümlü bir gazdır. Yeryüzü tabakasında yaklaşık 50 km yukarıda yer alan bir tabakadır. Filtre görevini üstlenen tabaka, UV ışınlarının yeryüzüne geçmesini önler.

Ultraviyole Işınları Nedir ? Zararları Nelerdir ?

Güneş dünyamızı ısıtsa ve ışınları ile aydınlatsa da zararlı ışınları da beraberinde gönderir. Zararlı ışınları arasında bulunan ultraviyole ışınlar (UV) kendi arasında üç farklı kategoriye ayrılır. Bunlar;

  • UV-A: UV ışınları arasında çok fazla yaygın olan UV-A aynı zamanda da en az UV ışınıdır. Ozonosfer tabakası bu ışınların geçmesine engel olamaz.
  • UV-B: Çok tehlikeli ışınlardır. Ozon tabakası ise bu tehlikeli ışınların büyük bir kısmına geçiş izni vermez.
  • UV-C: UV ışınları arasında bulunan en tehlikeli ışındır. Ozonosfer bu ışınların geçişini engeller.

Bu ışınlar yeryüzüne indiklerinde derimiz ve gözümüzle buluşur. Bu durum da sağlık sorunlarına yol açar. Ozonosferin kalın olduğu yerlerde UV-A ve UV-B ışınlarının bir kısmı geçerek yeryüzüne ulaşır. İnce olduğu bölgelerde ise UV-C ışınlarının dahi geçtiği gözlenebilir.

UV ışınları hangi durumlarda daha zararlı olur ?

Güneşin etkin olduğu saatlerde (10:00-16:00) çok fazla UV-A ve UV-B ışınları yeryüzüne ulaşır. Bu saat aralıklarında bu ışınlardan korunmamız gerekir. Güneş gözlüğü ve güneşten koruyan kıyafetler sağlığımız için çok önemlidir.

Ekvatora yakın olan ülkeler UV ışınlarına daha fazla maruz kalırlar. Bunun sebebi ise mesafenin kısalmasıdır.

Bulunduğumuz yükseklik arttıkça UV ışınlarının yoğunluğu artar. Bu yoğunluk artışı 1000m’de %8’dir.

Ozon Delinmesi Nedir ?

ozon deliği - incelmesiOzon deliği dendiğinde akıllara tabakada oluşan bir delik gelir. Gerçek olan ise bazı bölgelerde yaşanılan incelmedir. Buna da ozon deliği denmektedir. Bunun sebebi ise bizlerin havaya yaymış olduğu kimyasal gazlardır. Günlük hayatta kullandığımız ve zarar veren maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Kloroflorokarbonlar

Klimalarda, buzdolaplarında, parfümlerde ve deodorantlar içerisinde bulunur.

Halonlar

Yangın söndürme tüplerinde bulunur.

Metil Bromid

Tarımsal alanda böcekleri ilaçlamak için kullanılır.

Ozon tabakasındaki incelemenin her geçen dün artıyor olması tüm dünya adına önemli bir tehdittir. Bu konu önümüzdeki yıllarda daha büyük sorunlar oluşturacaktır. Bu yüzden devletlerin katı ve uygulayıcı önlemler alması gerekir. Bireylerde bu incelmeye karşı daha bilinçli davranmalıdır.

Ozon Tabakasının Delinmesi (İncelmesi) Nelere Yol Açar ?

Ozon tabakasının görevi UV ışınlarının dünyamıza gelmesini engellemektir. İncelme arttığı taktirde daha fazla UV ışını geçecek ve bu durum büyük sorunlar doğuracaktır. Bunlar;

  • Deri kanserleri
  • Bağışıklık sisteminde zayıflama
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu oluşan hastalıklar ve zor iyileşme süreci
  • Balık nüfusu azalımı
  • Tarımın kötü bir şekilde etkilenmesi

admin Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir